Kumb on ohtlikum – Venemaa või Pakistan?

16. jaanuar 2014, 00:00

Alles rääkis East Capitali juht sellest, kuidas Venemaal parandatakse väärtpaberituru infra­struktuuri ja muuski mõttes paraneb Venemaa maine.

Rootsi investorid panustavad oma rahaga pigem sõjapiirkonda Pakistani kui korrumpeerunud ja bürokraatia all ägavale Venemaale, ütles Bloombergile Rootsi investeerimisfirma Tundra Fonder partner Johan Elmquist.

Tundra Pakistani fond on alates selle loomisest oktoobris 2011 ligi meelitanud 50 miljonit dollarit eraisikutest investorite raha. Nende Vene fondi voolas samal ajal kolm miljonit.

Pakistani fondi eelmise aasta tootlus oli 45% ja 2012. aastal 32%. Vene fondi mullune tootlus oli 2,6%, aasta varem kaotati 1,2%.

“Pakistani ja piiriturgude fondide huvi on tasakaalustanud huvi puudumise Venemaa vastu,” ütles Elmquist. “Karachis näete tänavatel rohkem relvi kui Krasnojarskis 1990ndate keskpaiku. Kuigi see näib rohkem sõjapiirkonnana, on paljudel ettevõtetel korralik kasumi kasv ja minu arvates ei ole korruptsioon ja bürokraatia nii hull kui Venemaal.”

Investorid on kaotanud usu Venemaasse seoses korruptsiooniga ja energiahindade stagneerumisega, mis viis majanduskasvu aeglustumiseni.

EPFR Globali andmeil võeti mullu Venemaa-suunalistest fondidest välja 3,5 miljardit dollarit.

Vene aktsiatel on korruptsioonikoefitsient. Võrreldes maailma aktsiaturge pikema aja jooksul, on Vene aktsiad silma paistnud näiteks P/E suhtarvu madala näidu poolest, mis tähendab, et aktsiad on odavad.

Viimasel kahel aastakümnel on Rootsi fondid olnud Venemaa suurimate investorite seas, ütles konsultatsioonifirma Macro Advisors vanempartner Chris Weafer.

“Iseäranis väikeinvestorite huvi on kadunud seoses teistest turgudest pikaajaliselt viletsama tootlusega ja lõpuks ei näe nad ühtegi põhjust, mis võiks Vene turgu tõsta,” ütles Weafer.

Eelmisel aastal oli 213 622 rootslasel pensionivarad paigutatud Vene fondidesse. Aastaga vähenes nende hulk 20% võrra.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    15. January 2014, 19:06
    Otsi:

    Ava täpsem otsing