Kas Portugali turgu ootab ees ralli?

Raido Neemre 17. jaanuar 2014, 20:54

Strateegi Chris Zwermanni sõnul võib Portugal olla aasta parim koht, kuhu investeerida. Seda toetab fakt, et Standard & Poor’s eemaldas riigi nimekirjast, keda võib oodata krediidireitingu alandamine.

S&P säilitas Portugali BB krediidireitingu ning eemaldas selle Creditwatch nimekirjast. Nimekirja kuuluvad need riigid, mida ähvardab krediidireitingu alandamise oht.

Siiski on riik jätkuvalt kaks astet investeetrimisjärgu krediidireitungust allpool.

Hoolimata sellest sõnas Zwermann Financiali strateeg Chris Zwermann CNBCle, et Portugali aktsiaturg võib sellel aastal kasvada koguni 15%.

“See on aasta turg kuna pikaajalised intressimäärad langevad tänu olukorra paranemisele. Tehnilise poole pealt näeme me suurt võimalust, et aktsiaturg kasvab umbes 15%,” sõnas ta.

Portugal oli sunnitud küsima abi IMF-lt ja teistelt eurotsooni liikmetelt kui riigil oli raskusi laenu saamisega rahvusvahelistelt aktisaturgudelt.

Investorid kergitasid riigi, mis niigi muretses oma kõrgete laenutasemete pärast, laenukulusid enam kui 7%le. See on tase, mida tihti peetakse jätkusuutmatuks.

Kuid investorite arvamus Portugali suhtes on paranemas. Riik, mis loodab hüljata oma 78 miljardi euro suurususe abipaketi selle aasta teises pooles, emiteeris eelmisel nädalal viie-aastased võlakirjad. Kolmapäeval kukkusid riigi laenukulutused madalaimale tasemele alates 2009. aasta Euroopa majanduskriisist, kuna investorid on silma heitnud eurotsooni perifeersetele võlakirjadele.

Portugali välisminister ütles CNBCle, et riik on üsna kindel selles, et abiprogrammist suudetakse mai kuus väljuda.

Eurotsooni riik seisab aga jätkuvalt silmitsi karmide väljakutsetega.

Portugali keskpank ennustab riigi SKT kasvuks sellel aastal 0,8%. Majandusteadlased on majanduse arengute suhtes aga pigem ettevaatlikul seisukohal.

“Ma arvan, et me oleme jätkuvalt ettevaatlikud, kui rääkida Portugali heast käekäigust. Kui vaadata ettevõtjate ja tarbijate käitumist, siis võib öelda, et majandus seisab. See annab põhjuse olla ettevaatlik. Lisaks on Portugalil kõrge majapidamiste ja ettevõtete võlamäär,” sõnas Capital Economics majandusanalüütik Ben May.

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. January 2014, 20:54
Otsi:

Ava täpsem otsing