Sirje Rank • 28. jaanuar 2014 kell 8:28

Venemaa president täna Brüsselis

Täna toimub Brüsselis Euroopa Liidu ja Venemaa tippkohtumine, mis on tavapärasest lühem ning erimeelsuste poolest üks viimase aja pingelisemaid.

Paarile tunnile kärbitud kohtumisel tahab Euroopa Liit eelkõige rääkida president Vladimir Putiniga Ukrainast, kirjutab Wall Street Journal.

Läinud aasta lõpul võitis Moskva vägikaikaveo Ukraina üle, kui president Viktor Janukovitš jättis Vilniuses allkirjastamata pikki kuid läbi räägitud vabakaubandus- ja assotsiatsioonilepingu Euroopa Liiduga, eelistades tihedamat majanduskoostööd Venemaaga.

Sealt edasi on EL ja Moskva vastastikku süüdistusi loopinud Ukraina survestamise üle.

Suhteid pingestab ka Euroopa Liidus Gazpromi vastu algatatud uurimine väidetava monopoolse turupositsiooni kuritarvitamise eest ning Brüsseli otsus nõuda mitmetelt liikmesriikidelt Gazpromiga sõlmitud pikaajaliste gaasilepingute muutmist, kuna need on vastuolus ELi reeglitega.

Euroopa Liidul on ettevalmistamisel rida uusi kaebusi Venemaa kohta Maailma Kaubandusorganisatsioonile.

Mitmed diplomaadid tunnistavad poolte vahel süvenevat usaldamatust.

"Liigume ühelt tippkohtumiselt teisele väga väikeste edusammudega," ütles Slovakkia väliminister Miroslav Lajcak. "Väliselt ütleme, et oleme strateegilised partnerid ... kuid pealispinna all on paljudes asjades järjest rohkem erimeelsusi."

N-ö ühisrinnet Euroopa Liidul Venemaaga suhtlemiseks ei ole. Läinud nädalal jäid Venemaa suhteid arutanud Euroopa Liidu välisministrid väga erinevatele seisukohtadele, kirjutab WSJ.

Hetkel kuum