Ülo Pärnits: vaja on vau!-objekti

Kadri Põlendik 11. veebruar 2014, 15:13

Kuigi Ülemiste City uus arendus on väga ilus, puudub sealt objekt, mida inimesed tuleksid Tallinna vaatama.

Ülemiste City arendamisega aastaid tagasi alustanud Pärnits on täna esitletud arhitektuurilahendusega rahul, hoolimata sellest, et seal ei ole sellist nn vau!-objekti, mis kutsuks inimesi Tallinna külastama.

"On olemas Varssavis üks selline objekt, Berliinis on Sony Center. Seda praegu selles projektis ei ole, aga selles ei ole häda midagi, kõike saab teha," lausus ta.

Talle on meeltmööda, et võidutöö lahendus põhineb rohelisel mõtteviisil, on hõreda hoonestusega ja väga moodne. Ta tõi välja, et enne ülesande püstitust vaadati ühiselt läbi 25 analoogilist keskust maailmas, et aru saada, mida Ülemiste Citysse kindlasti vaja oleks.

Näiteks on kõigis vaadeldud keskustes olema täielik haridustsükkel: lasteaed, kool, kõrgkool – seda plaanitakse ka Ülemistesse. Samamoodi kavandatakse teiste eeskujul sportimise ja vaba aja veetmise võimalused ning tervisekeskust-spaad ja perearstikeskust.

"Kui siia tuleb 15 000-30 000 inimest tööle, siis see on ikka kaks korda suurem kui Rakvere linn ja siin peab inimene saama arstiabi," märkis Pärnits.

Ta lisas, et Ülemiste City põhimõte on esmalt luua materiaalne keskkond, kus kinnisvaraga ei kaubelda, vaid see on ainult vahend. Teiseks on kõik teenused loodud inimeste ja firmade jaoks. Kolmanda olulise aspektina nimetas ta vaimsust.

"Siin on viimasel ajal väga palju intellektuaalseid üritusi, mida ei tee meie, vaid need haritud inimesed, keda on siin juba 6000. Näiteks lähen mööda koridori, vaatan, et uksel on silt: kosmoselahendused. Kes seda teeb, ma ei tea. Nii see areneb," rääkis Pärnits.

Ta tuletas meelde, kuidas 2005. aastal, kui Ülemiste City arendamisega algust tehti, ei uskunud ta, et areng võiks olla nii kiire. Nii oli ka tol ajal mõni riskiinvestor skeptiline.

"Näiteks Allar Martinson – tark inimene – kui talle rääkisime, siis ta ütles, et poisid, kui te poole ära teete, siis te olete kõvad mehed, aga see, et te selle kõik ära teete, seda ma ei usu. Nüüd juba tundub, et teeme kõik ära," meenutas Pärnits naerdes.

Täna tutvustati Ülemiste City uut arhitektuurikavandit, mis saab aluseks 35 hektari suuruse linnaku ehitus- ja arendustegevusele kuni aastani 2025. Kavandi kohaselt kerkivad Ülemiste Citysse lisaks uutele äri- ja büroohoonetele ka kortermajad, spordikompleks, kultuurikeskus, pargid, ja kohvikud, mille eesmärk on tuua linnakusse elu 24/7.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. February 2014, 11:20
Otsi:

Ava täpsem otsing