IMFil Ukrainaga kehvad kogemused

Sirje Rank 28. veebruar 2014, 10:26

Rahvusvahelisel Valuutafondil, millele Ukraina eile ametisse astunud vahevalitsus abitaotluse esitas, on Ukrainale laenamisega kehvad kogemused.

2008. aastast on IMF kahel korral Ukrainale antud abipaketi külmutanud, kuna riik ei täitnud laenu tingimusi, kirjutab Bloomberg.

Ukraina uuel peaministril Arseni Jatsenjukil, kes nimetab oma ametit kamikaze-missiooniks, tuleb nüüd IMFi veenda, et maikuus lähenevate presidendivalimiste eel on uus valitsus valmis tegema väga ebapopulaarseid otsuseid.

Tema edust sõltub aga ka ELi ja USA abi Ukrainale, kuna eelistatakse osaleda IMFi abipaketi raames.

"MInust saab ilmselt ajaloo kõige ebapopulaarsem peaminister," ütles Jatsenjuk eile Ukraina parlamendis. "Kuid teeme kõik, mis võimalik, et hoida ära riigi pankrot."

IMF on selliseid lubadusi varemgi kuulnud.

1994. aastast alates on laenuandmine tavaliselt päädinud sellega, et tehakse kaks kvartaalset makset ja siis lõpetatakse, kuna Ukraina valitsus pole täitnud nõutud tingimusi, ütles Petersoni rahvusvahelise majanduse instituudi teadur Andres Aslund. Tõenäoliselt seatakse Ukrainale seekord väga rangeid nõudmisi, mis tuleb täita enne, kui raha välja makstakse.

2008. aastal, kui peaministriks oli Julia Tõmošenko, nõudis IMFi 16,4 mld dollarilise abilaenu tingimusena valuutakursi vabakslaskmist, eelarve tasakaalu viimist ja energia hindade tõstmist. Aasta hiljem külmutas IMF laenu, tühistas selle ja asendas siis 15,2 mld dollarilise abipaketiga, millega seati sarnased nõudmised Viktor Janukovitšile, kes 2010. a valimistel presidendiks sai. Väljamaksed sellest programmist peatusid järgmisel aastal, kuna tingimused olid täitmata.

Eile taotles Ukraina uuesti IMFi abi. Huvi abikõnelustel osaleda ilmutas ka Venemaa.

Ukraina keskpank lõpetas sel nädalal grivna toetamise, nii on täitmata veel kaks IMFi peamistest nõudmistest - vähendada eelarvedefitsiiti ja tõsta gaasi hinda, ütles Anslund. IMFi hinnangul küündisid energiasubsiidiumid 2012. aastal 7,5%-le SKPst.

Eile pärast peaministriks kinnitamist ütles Jatsenjuk Ukraina parlamendis, et Janukovitši režiim on 70 miljardit dollarit kantinud offshore-kontodele ning et riigikassa on tühjaks röövitud. Muu hulgas on arvele võtmata hiljuti Hiinalt saadud 3 miljardi dollari suurune laen.

Hinnanguliselt vajab Ukraina lähemal kahel aastal rahanduse stabiliseerimiseks 35 miljardit dollarit. IMFilt taotletakse umbes 15 mld dollari suurust abipaketti.

IMFi juhi Christine Lagarde ütles eile, et IMF on valmis lähetama oma missiooni olukorda hindama juba lähipäevil.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. March 2014, 10:01
Otsi:

Ava täpsem otsing