2. märts 2014 • 4 min
Jaga lugu:

Kuidas panna oma ettevõttele õige nimi?

Sõpradest tarkadeni, profist kolme punkti ja komani - nii näitavad kiiresti kasvavad firmad ettevõtte nime valimisel leidlikkust.

Gasellfirmade seas kohtab silmatorkavalt erilisi ja ka eriskummalisi ärinimesid. Sageli on pelgalt nime järgi võimatu otsustada, millises valdkonnas ettevõte tegutseb.

Aga miks ka mitte firmale nime andes fantaasial lennata lasta, on ju tänapäeval inimlastelegi nimepanek üks suur fantaasiamäng, kusjuures üks mängureegleid on - ära mingi hinna eest kellegagi sarnane, mida silmatorkavam ja erilisem nimi, seda parem. Aga kas see mäng nimedega ennast ka alati õigustab? Gaselli TOPi firmad selgitavad, milles nemad oma ettevõtte nimevalikus lähtusid.

ÜKS KÜSIMUS: Kuidas valisite oma ettevõttele nime?

Eike Tõnismäe, OÜ Intelligentne Grupp juhataja

Ettevõtte nimi sündis mõistetest intelligentne ettevõte ja liider, mis võeti kasutusele 1990ndatel aastatel. Tuntumad selle liikumise esindajad on James Brian Quinn ja Pentti Sydänmaanlakka.

Intelligentne ettevõtte on pidevalt arenev, muutuv ja loov. Intelligentne juht-liider on töötajate arendaja, teenindaja ja keskkonna looja. Põhiidee intelligentsel ettevõttel on see, kuidas kasutada inimeste ja ettevõtte intellekti ja integreerida see laiemalt oma kogukonna  ja maailma arengusse. Intelligentne ettevõte lähtub ideest, et igal inimesel on loomulik soov areneda, pakkuda välja oma ideid ja olla osa väärtuste loojast ettevõttes. Head majandustulemused, mõnus mikrokliima ja rõõm on Intelligentse ettevõtte filosoofiaga kaasnev reaalsus.

Nimi ja selle valik on alustavale ettevõttele kindlasti oluline ja annab firmale oma näo. Igal sõnal on tähenduslik energia ja nime kaudu  mõjutame päris palju oma igapäevategevusi.

Kui firma tegevus on  toote- või tegevuskeskne, siis on hea kasutada antud toote või tegevuse üldnimetust. Uutel tulijatel on üldnimetuse kasutamisel oma firma nimes kergem jõuda oma klientideni, sest nimi reklaamib ka tegevust.

Meie nime valiku aluseks on idee, mis väljendab meie kui loomingulise firma julgust erineda ja peegeldab ka meie väärtusmaailma.

Silvar Algpeus, OÜ Jäätmeprof juhataja

Kuna ettevõtte põhitegevuseks oli ehitusjäätmete käitlemine, siis sellest tulenes ka sellise nime valik.

Rohkem ei olnud meie meelest variante olemaski. Soovitan firmale nime valides kindlasti kuulata oma sisetunnet ja igal juhul valida nimi ettevõtte tegevusvaldkonna järgi. Huupi valitud nimi, mis ettevõtte tegevust mingil moel ei iseloomusta, võib ka edaspidisele arengule kehvasti mõjuda.

Ergo Mõttus, OÜ Sõbra Kinnisvara juhatuse liige

Kahjuks ei valinud ma ettevõttele nime ise, ostsin kolleegilt riiulil seisva firma, mil nimi juba olemas.

Hiljem olen korduvalt mõelnud ka sellele, et võiks nime ära muuta, kuigi tegelikult tundub, et selline nimi on kinnisvaraturul tegutsetud aja jooksul juba inimestes kinnistuda jõudnud. Säärasel juhul võib nime vahetamine firmale juba karuteene osutada.

Janek Pohla, OÜ Tahe Kayaks osanik

Ettevõtte asutajad on tänaseks ettevõttest lahkunud, kuid nimi tuligi sellest, et oli tugev tahe midagi ära teha.

Ega aastal 1989 ettevõtet alustada ei olnud kerge, kuna puudusid kapital või siis oli seda vähe, ja oskusteave. Samas oli tahe ja kolleegide abiga Soome Aerutamise Föderatsioonist saadigi esimene kajakk toodetud. Meie kliendid ikka küsivad, mida "Tahe" tähendab ja siis me selgitame, et see on "willpower".

Samas ei arva ma, et ettevõtte nimi oleks väga oluline ja seda ei ole mõtet üle tähtsustada. Kui eesmärk on toodangut eksportida, võiks arvestada, et nime oleks lihtne kirjutada ja hääldada ka väljapool Eestit.

TASUB TEADA: valik silmapaistva nimega gasellfirmasid  

- Kiivitaja OÜ üld- ja eriotstarbeliste masinate ja seadmete ning puhastusvahendite hulgimüük- Perelaat OÜ jaemüük posti või Interneti teel- Sõbra Kinnisvara OÜ kinnisvara ost ja müük, kinnisvara üürileandmine ja käitus- Jäätmeproff OÜ metsamajandust abistavad tegevused, tavajäätmete kogumine, puidu ja puidu esmatöötlustoodete hulgimüük- Katusenõunikud OÜ katusetööd- Raudkull OÜ portselani ja klaastoodete hulgimüük; toidukaupade, jookide ja tubakatoodete vahendamine; masinate, seadmete rentimine ja kasutusrent- Avaeksperdid OÜ kodutekstiili tootmine- Tuuleveski Põllud OÜ teravilja- ja kaunviljakasvatus, õlitaimeseemnete kasvatus- Intelligentne Grupp OÜ koolitus- ja ekspertfirma inimeste ja organisatsioonide arendamiselSipsik OÜ rõivaste, jalatsite ja nahktoodete ning mängude ja mänguasjade jaemüük (20%)- Terviseagentuur OÜ üldarstiabi osutamine- Katusetark OÜ katusetööd- Ülelahe OÜ ajutise tööjõu rent- Kullassepp Karl OÜ väärismetallist ehete valmistamine ja nende hulgi- ning jaemüük- Spetsiaalne OÜ ehitus- ja viimistlustööd- YES Sport OÜ spordikaupade hulgimüük ja trükitööstus- Värvikeskuste Grupp OÜ sanitaarseadmete ja muu ehitusmaterjali hulgimüük- Roheline Ring Tuulepargid OÜ elektrienergia müük- Karu Katus OÜ terasplekist katuste ja seinakattematerjalide ning vihmaveesüsteemide tootmine; puidu, ehitusmaterjalide ja sanitaarseadmete hulgimüük- Profdiagnostik OÜ autode tehniline ülevaatus- Kopavennad OÜ välistrasside ehitus ja kaevetööd- Pallimehed OÜ taigna tootmine Pappa Pizza ja Peetri Pizza pizzeriatele- 7 Kohvipoissi OÜ kohvi, tee, kakao ja maitseainete hulgimüük- Kolm Punkti ja Koma OÜ lillede, taimede, seemnete ja istikute ning väetise jaemüük- Männikäbi ja Puit OÜ kaubavedu maanteel  Allikas: Äripäeva Gaselli TOP

Jaga lugu:
Seotud lood
Kõik seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt