Romet Kreek • 19. märts 2014 kell 10:20

Krimm võib viia Moldova majanduse langusesse

Moldova keskpanga juhi Dorin Dragutanu sõnul võib Krimmi kriisi tõttu riigi majandus langusesse minna.

Lisaks on Moldova hädas külmutatud konfliktipiirkonna Transnistriaga, kes soovib Venemaaga liituda, vahendab Bloomberg.

Keskpankur ütles, et põhirisk tuleneb välismaal töötavate moldaavlaste rahasaadetistest kodumaale, mis moodustab ligi veerandi riigi SKPst. Enam kui pool kodumaale saadetavast rahast tuleb Venemaal töötavatelt moldaavlastelt. See võib omakorda lüüa tarbimist, vähendada eelarvetulusid ja ähvardab tuua 2009. aasta laadse majanduslanguse. Toona kukkus majandus 9%.

Moldoval on ühine piir Ukrainaga. Venemaale läheb oluline osa Moldova ekspordist ja sealt tuleb tarbitav maagaas.

"Riskid on päris kõrged," ütles Dragutanu. "Esimene on kaubandusrisk, kuna Venemaa ja Ukraina on meie tähtsamate kaubanduspartnerite seas. Teine risk on sadade tuhandete Venemaal töötavate moldaavlaste töökohtadega, kes saadavad raha Moldova majanduse elavdamiseks."

Tema sõnul on Moldoval oma valuuta kaitseks 2,7 miljardi dollari väärtuses valuutareserve. Ta lisas, et vajadusel võidakse ettevaatus abinõuna kiirendada läbirääkimisi IMFiga laenulimiidi saamiseks.

Moldoval on omakorda keeruline separatistliku Transnistria tööstuspiirkonnaga, mis jääb Ukraina piiri äärde ja kus on kohal Vene sõjavägi. Eile kirjutas Moskva ajaleht Vedomosti, et Transnistria parlamendi juht Mihhail Burla saatis sooviavalduse liitumaks Venemaaga.

Moldova saab aastas välismaal töötavatelt moldaavlastelt umbes 1,6 miljardit dollarit, mis moodustab 23% SKPst. Umbes 60% sellest tuleb Venemaal töötavatelt moldaavlastelt.

Hetkel kuum