Romet Kreek • 25. märts 2014 kell 7:15

Ukraina võlakirjaturg on välja surnud

Ukraina Dragon Capitali 29aastasele võlakirjamaaklerile Fjodor Bagnenkole on võlakirjade müümine muutunud üksildaseks äriks, vahendab Bloomberg.

Kiievi kesklinnas 7korruselises hoones asuv kontor asub umbes 20 minuti tee kaugusel vabaduse väljakult, mis oli protestide epitsenter. Mullu kauples ta päevas enam kui 20 miljoni dollari eest võlakirju. Alates revolutsionoist on tal olnud päevi, kus kliendid ei ole tahtnud teha ühtegi tehingut, kuna Ukraina finantsvaradega kauplemine on kokku kuivanud.

„Meil olid päevad, kus turg kukkus viis punkti või enamgi ja ikka ei olnud silmapiiril ostjaid,“ ütles ta. „Oleme otsusutusvõimetul turul, kus kogu maailm tahab üheaegselt osta või müüa.“

Mitte väga kauges minevikus oli Ukraina arenevate turgude üks kuumemaid turge. 2012. aastal oli dollarites Ukraina võla tootlus 24%. Läinud aastal pöördusid tootlused negatiivseks, kui algas Venemaa ja Lääne võistlus, kes saab Ukraina oma kontrolli alla.

Ukraina börsil on tänavu vähenenud aktsiate kauplemine 27%, 970 mln grivnale ehk 91 mln dollarile.

„Kaheksa aasta jooksul Dragonis ei ole ma veel pidanud sellise stressi tasemega kokku puutuma,“ ütles Bagenko.

Franklin Templeton, kus võlakirjade poolt juhib Michael Hasenstab, on suurendanud fondides Ukraina võlakirjade osaluse 7,3 miljaridle dollarile.

Bagnenko ütles, et toetas presidendi Viktor Janukovitši tagandamist, kes pages Venemaale enam kui 100 inimese tapmise järel Maidanil. Bagnenko ja ta kolleegid Dragon Capitalist läksid barrikaadidele Krestšatiki tänavale, et näidata oma solidaarsust protestijatega.

„Meil olid vabalanguses börsipäevad ja siis läksime ööseks Maidanile näitama solidaarsust protestijatega,“ ütles ta. „Siis läksin väljakult lõkkesuitsusete rõivastega koju, et magada ja siis algas see kõik uuesti.“

Hetkel kuum