Hobi. LVM Kinnisvara talletab Pärnu vaadete ajalugu

28. märts 2014, 00:00

Algselt Pärnus rajatud ettevõtte LVM Kinnis­vara kolme omaniku ühine hobi on suurim Pärnu-teemalise kunsti kogu. Kogu on välja pandud ette­võtte uues büroos, kus kõik seda vaadata saavad.

LVM Kinnisvara üks omanik ja juhatuse liige Andres Sutt rääkis, et nende hobi sai alguse pooljuhuslikult ja kogumisplaane tuli olusid arvestades muuta. “Alguses oli meil valiku aluseks kindel ajastu, et tegu peab olema Pallase koolkonna kunstiga – ennesõjaaegne ehk vanem kunst. Kui hakkasime kogumisega rohkem tegelema, avastasime, et sellisel kuju me kollektsiooni täiendada ei saa, sest selle ajastu Pärnu vaateid on selleks liiga vähe,” rääkis ta 2000. aastate alguses tõsisemalt hoogu saanud hobist.

Pärnut vähe maalitud. Suti sõnul on Pärnu vaated väga haruldased, sest Pärnut on maalitud tunduvalt vähem kui teisi linnu. LVM Kinnisvara 15. sünnipäevaks anti välja raamat “Pärnu eesti kunstis”. “Ka sealt tuli välja, et ega Pärnut palju maalitud pole. Muusikuid on Pärnust rohkem välja kasvanud kui kunstnikke,” märkis juhatuse liige.

Kuigi kunsti kogumine on kinnisvarafirma omanike hobi, kuulub kunstikogu kogu ettevõttele, kes sellesse investeerinud on. “Me kogume seda kunsti enda pärast. Sellist mõtet, et kogume seda tulevikus müümiseks, küll ei ole. Teeme seda missioonitundest,” selgitas Sutt. “Pärnus tegutseva ettevõttena tahame, et Pärnu kunst oleks kogutud just siia. Pärnu vaadetel tekib väärtus siis, kui nad on ühtse koguna koos.”

Räägitakse, et iga kogumine suunab otsingule. Küsin Andres Suti käest, mida otsivad LVM Kinnisvara ja tema Pärnu vaateid kogudes? “Ma ei ole sellele niimoodi mõelnud. Aga see on hea tunne, kui oled mingi teemaga sügavamalt seotud. Näeme kunstis ajalugu ja seda, kuidas ajalugu pidevalt muutub ja juurde tekib. Kui me vaatame maale, mis on tehtud viis või kuus aastat tagasi, siis täna on need juba ajalugu.”

Pildid jutustavad lugusid. Sutt näitab kogusse kuuluvaid pilte ja räägib ajalooks saanud sündmustest – Pärnu teatri ehitamine, Jakobsoni pargist tehtud maal, peal ettevõtete nimed, mis on Rüütli tänavat kujutavale maalile pandud ning millest praeguseks ajaks on saanud ajalugu. “Pildid hakkavad ise lugusid rääkima. Nad panevad meid mõtlema, kuidas linn, piirkonnad ja majad muutuvad,” lausus ta.

Kuigi Sutt räägib iga pildi kohta loo ning teab jutustada ka pea iga pildi autori kohta, ütleb ta ise, et keegi neist pole pühendunud kollektsionäär. “Meie jaoks on see tore kõrvaltegevus, hobi.”

Võltsingutega Pärnu kunsti puhul suurt ohtu kokku juhtuda ei ole. Sellele vaatamata on LVM Kinnisvara omanikud lasknud mõnele pildile ka ekspertiisi teha. “Väga väärtuslikke kunstnikke, kelle võltsinguid müüa tahetaks, selles turunišis ei ole. Konrad Mägi Pärnut maalinud ju pole,” selgitas Sutt.

Kolmiku huvi pani jutud liikuma. Üks põnev lugu käib Pärnu vaadete kogumisega veel kaasas. Kuna Pärnu vaateid kujutavat kunsti palju saada pole, käivad LVM Kinnisvara kolm omanikku vahel galeriides uurimas, kust või kelle käest mõnda pilti osta saaks. Ühe käigu järel 2007. aastal, kui samast galeriist astusid lühikese aja jooksul läbi kõik kolm omanikku, tekkis kumu, et Pärnu vaated on väga nõutud. Suti sõnul sõitis seejärel hulk kunstnikke Pärnusse ja kokku maaliti 30 kuni 40 uut Pärnu vaadet. Neli maalitud vaadet leidsid Kumu järel koha ka LVM Kinnisvara kogus.

Kindlat eelarvet LVM Kinnisvaral kunsti kogumiseks pole ning iga ostuotsus langetatakse sobiva pildi leidmise järel. Uurides ettevõtte teiselt omanikult ja juhatuse liikmelt Ingmar Saksingult, kas nende hobi on pigem kallimate või odavamate killast, vastas ta, et küsimus on väärtustes, mida keegi hindab. “Spordialadega võrreldes on see kindlasti kallis, aga on ka kallimaid hobisid, näiteks vanade autode kogumine. Tõenäoliselt, kui me oleks selle hobiga 20 aastat tagasi alustanud, oleks see olnud meie jaoks odavam. Väärtused muutuvad ajas ja ühiskonnas.”

Saksingu sõnul otsivad nad jätkuvalt oma kogusse põnevaid pilte. Ta lisab, et päris palju pilte on nende juurde jõudnud antikvariaatidest Tallinnas või Tartus, kus neid pole oluliseks peetud. “Aga meie jaoks on nad väga olulised.”

 

Kommentaar

  • LVM Kinnisvaral rohkem Pärnu vaateid kui riigimuuseumil

Mark Soosaar, Pärnu Uue Kunsti Muuseumi kunstiline juht
See, et Andres Sutt ja tema sõbrad otsustasid Pärnuga seotud kunsti koguda, on väga ilus. LVM Kinnisvara kogu on väga väärtuslik ja seal on püütud hoida kunstnike ring võimalikult lai. Teades Pärnu muuseumile kuuluvat kunstikogu, siis juba praegu on LVM Kinnisvara Pärnu vaadete hulk numbriliselt suurem kui riigimuuseumi kogus. Pärnus ei ole olnud suurt kunstnikkonda, seetõttu on ka töid, kus Pärnut maalitud, vähem. Kõige enam maalitud linn on Tallinn, kuni teise maailmasõjani maaliti palju ka Narvat. Muidugi nüüd seal enam ei ole neid ajaloolisi ja maalilisi kvartaleid. Tartut on maalitud peamiselt Pallase kooli tõttu. Pärnu kõige enam maalitud vaateks on Punane torn – keskaegse linnuse viimane ehitis.
Kui mõelda, kuidas ja mismoodi veel eesti kunsti koguda, siis võib kas või Eesti ärimeestest ja ettevõtjatest eeskuju võtta. Näiteks Toomas Sildmäel on 14 erinevat värvi tõmmist Eduard Wiiralti teosest “Eesti neiu”. Kuigi neid on maailmas veel saada, on tore, et enamik tõmmistest on kogunenud ühte kogusse. Millise kunstiga end siduda ja mida koguda, sõltub inimese vaadetest, maitse-eelistustest ja teadmistest. Tegelikult ei peagi koguma materiaalset kunsti, vaid võib koguda ka pärimust või vanasõnu.

 

Taust

  • Vanim Pärnu vaade pärineb 16. sajandist

Veduut (itaalia keeles veduta – vaade) ehk linnvaade žanrina hakkas jõudsalt arenema 15. sajandil ning säilitas silmapaistva positsiooni veel 20. sajandi kunstiski.
Vanim rootsikeelsest väljaandest pärinev Pärnu vaade kannab aastaarvu 1554 ning on reprodutseeritud Rolf Diedrich Schmidti raamatus.
Pärnu varaseim saksakeelne nimevorm oli Pernowo või Pernow, ladina keeles Perona.

Allikas: LVM Kinnisvara, raamat “Pärnu eesti kunstis”

 

Tasub teada

  • Teisi ettevõtjate kunstikogusid

Kuldaja värvid. Eesti klassikaline maalikunst Enn Kunila kollektsioonist (näitus 20.03–07.09.2014 Mikkeli muuseumis).
Viru Keemia Grupi kunstikogu moodustavad Kohtla­Järve vaated ning vaated tööstusest ja tehastest.
Aeg-ajalt on näitustel võimalik vaadata ka ettevõtja Toomas Sildmäe või Urmas Sõõrumaa kogusse kuuluvat kunsti.

 

Mis on mis

  • Igaüks leiab midagi, mida koguda

BIBLIOFIILIA – raamatute kogumine
BONISTIKA – paberrahade kogumine
EKSLIBRISTIKA – eksliibriste ehk raamatuviitade kogumine
FALERISTIKA – rinnamärkide, aumärkide ja medalite kogumine
FERRIDROMOFIILIA – raudtee sõidupiletite kogumine
FILATEELIA – postmarkide ja muude postimaksevahendite ning muu posti tegevusega seotud materjalide kogumine
FILLUMEENIA – tikutooside ja tikutooside etikettide kogumine
FILOFOONIA – heliplaatide kogumine
FILOKARTIA – postkaartide, eelkõige piltpostkaartide kogumine
FROMOLOOGIA – juustupaki etikettide kogumine
KALENDRISTIKA – kalendrite kogumine
KOFROKARTIA – turismi reklaamkleebiste kogumine
KOPOKLEFIILIA – võtmehoidjate kogumine
LEBELISTIKA – kleebiste ja etikettide kogumine
LEPIDOPTEROLOOGIA – liblikate kogumine
LOTERISTIKA – loteriipiletite kogumine
MAKSIMOFIILIA – maksimumkaartide (postkaardid, mille pildiküljele on kleebitud motiivilt sobiv postmark ning sellele löödud ka temaatiliselt sobiv postitempli jäljend) kogumine
NUMISMAATIKA – müntide kogumine

Allikas: Eesti koguja www.ecu.ee

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. March 2014, 19:07
Otsi:

Ava täpsem otsing