Riigiametnike talipuhkus tööajast

28. märts 2014, 00:00

Veebruari lõpus korraldas põllumajandus­ministeerium oma töötajatele kahepäevase väljasõidu Valgamaal asuvasse puhkekeskusse. Ministeeriumi dokumendis “motivatsioonipäevadeks” nimetatud lõõgastumine kestis neljapäevast laupäevani.

“Põllumajandusministeerium soovib korraldada asutuse talviseid motivatsioonipäevi ja otsib selleks hinnapäringuga erinevaid võimalusi,” saadab ministeeriumi haldusosakonna ametnik jaanuari lõpus välja Sokka Puhkekeskusele adresseeritud e-kirja.  “Seoses sellega palume Teilt hinnapakkumust kogu Sokka Puhkekeskuse kompleksi rendiks (sisaldab majutust – 2 ööd), toitlustamise ning talviste aktiivsete tegevuste korraldamiseks,” täpsustab ta ja lisab soovitud kuupäevadeks 27.02.–01.03.2014.

Loomulikult on Otepää lähistel Valgamaal asuv Sokka Puhkekeskus motivatsioonipäevade korraldamisega nõus. Talipäevadel osaleb 61 ministeeriumi töötajat ja kokku lähevad need koos transpordi ja erisoodustuse eest tasutavate summadega riigile maksma 10 700 eurot. Osalustasu on töötajatel samuti: 15 eurot. Kuid lisaks on ju üks varjatud kulu: lõõgastumiseks pole otsitud aega puhkepäevadel, need on korraldatud neljapäeval ja reedel.

Seeder: töö tehakse ära. Äsja valitsuse vahetuse tõttu põllumajandusministri ametist priiks saanud IRLi liige Helir-Valdor Seeder oli veebruari lõpus veel ministriametis. Ehkki ta ise talipäevadel ei osalenud ning enda sõnul nende korraldamisse ei puutu, ei näe ta ka suurt probleemi selles, et neid tööpäevadel peetakse. “Tööpäevadel peaks tööd tegema, aga tänapäeval tehakse kaugtööd, tehakse tööd õhtuti, töö on täna kindlasti paindlik,” selgitas ta. “Ma ise, elades Viljandis ja töötades Tallinnas, töötan küll autos, küll kodus, eelnõusid teen erinevates kohtades. Ma kindlasti ei pea paiknema alati füüsiliselt ministeeriumis,” lisas Seeder.

Tööl mitte viibimise tingimuseks on endise ministri sõnul siiski see, et töö ise peab olema tehtud. “Kui liigud reedel ringi, on inimestel võimalus võtta ka muidugi palgata puhkepäevi. Aga on võimalus ka vahetu ülemusega leppida kokku, et reedel ma osalen motivatsiooni- või talvepäeval, aga laupäeval tegelen selle eest tööga ja teen need tööülesanded ära, mis vaja teha on,” ütles Seeder.

Ja ta usub, et nii tehakse? “Ma olen selles täiesti veendunud, et inimesed teevad oma tööd ära ja töökohustused – kellel on mingisugused eelnõud ette valmistada, kellel mis –, seda ei pea tegema tingimata nelja seina vahel kabinetis,” märkis Seeder. Endine minister lisas, et ametnik peab olema kättesaadav ja reeglina on ta töö ajal tööl, kuid alati on võimalik teatud paindlikkus. “Kui paar korda aasta jooksul, on talvepäevad või on suvepäevad, lepitakse kokku, et ühiselt käiakse nendel päevadel, et siis need inimesed teevad oma tööülesanded ette või järele –  mina usun küll, et nad seda tegid,” sõnas ta ja lisas, et täpsemalt oskab motivatsioonipäevade kohta selgitusi anda põllumajandus­ministeeriumi kantsler Ants Noot.

Kantsler: motivatsiooni vaja tõsta. Noodi sõnul on tema tõepoolest inimene, kes sellised üritused ja kulud peab lõplikult heaks kiitma. Selliste ettevõtmiste eesmärk on inimesi motiveerida, ühtekuuluvustunnet suurendada ja uusi inimesi omavahel tuttavaks teha. “Ma arvan, et see pole ­ainult avalikus teenistuses nii, erasektoris samamoodi selliseid üritusi korraldatakse,” märkis Noot.

Kantsleri sõnul on ministeeriumil ka varem olnud tavaks selliseid päevi korraldada, kuid tavaliselt suvepäevadena. Eelmisel aastal jäid aga suvepäevad ära ja töötajad olid Noodi sõnul seetõttu rahulolematud. Kantsler tõi välja, et ministeerium korraldab regulaarselt töötajate rahulolu-uuringut ning viimasel korral oli kõige madalamalt hinnatud just ühisürituste mitte korraldamine. “Siis on alati see küsimus, et kui palju neid teha, kui kallilt neid teha ja seda võiks arutada ju lõpmatuseni, et kuhu see joon tõmmata,” tõdes Noot.

Teisalt tunnistas kantsler, et talipäevade korraldamine tööpäevadel on võimalik kriitikakoht. Varem on võetud sellisteks üritusteks näiteks reede-laupäev, aga vastutulekuna töötajatele tehti seekord teisiti. “Meil on olnud sellist tagasisidet päris palju, et oleks parem, kui oleks tööpäeval võimalik seda teha. Seda võib võtta sellise tervisepäevana, kuna ta sellise sportliku alatooniga on ka,” ütles kantsler ja lisas, et neljapäev oli antud juhul taliüritusel osalejatele poolik tööpäev. Lisaks tõi Noot välja, et puhkepäevadel tahavad inimesed olla pigem oma peredega või veeta aega sõpradega ning ministeeriumi eesmärk ei ole kuidagi nende vaba aega sisustada. “Ilmselgelt tööga seotud küsimus selles mõttes, et kõik see motivatsioon, mis sealt (motivatsioonipäevadelt – toim) tuleb, läheb ikka töösse,” lisas Noot.

 

Tasub teada

 • Sõideti saaniga ja käidi saunas

Põllumajandusministeeriumi motivatsioonipäevade kava 

Neljapäev
Start ministeeriumist bussides kell 13.00–13.30.
Kell 16.00–16.30 saabumine Sokkale, tubadesse paigutamine, tervitusjook
Kell 17.00 kahekäiguline õhtusöök
Kell 17.45 saanisõit hobustega (piisava lumekoguse olemasolul)
kell 19.15 Soome saun, kümblustünn
kell 22.00 peosaalis disko

Reede
Kell 10.00 hommikusöök
Kell 11.00 talvised aktiivsed tegevused (suusamatk)
Kell 18.30 kahekäiguline õhtusöök (külm laud, soe toit, morss, kook + kohvilaud)
Kell 19.15 Soome saun, kümblustünn
Kell 22.00 peosaalis bänd, tants

Laupäev
Kell 10.30 hommikusöök
Kell 12.00 tagasisõit Tallinnasse

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  27. March 2014, 18:55
  Otsi:

  Ava täpsem otsing