USA ja Venemaa pidasid Pariisis aru

31. märts 2014, 00:00

USA välisminister John Kerry ja Venemaa välis­minister Sergei Lavrov kohtusid eile õhtul ­Pariisis, et jätkata diplomaatilisi jõupingutusi Ukraina kriisile lahenduse leidmiseks. Kreml on nõudnud, et Ukraina peab jääma neutraalseks riigiks. See võib purustada Ukraina soovi saada osaks ­Euroopa Liidust, kirjutas agentuur Bloomberg.

Venemaa tahab, et Ukraina annaks oma regioonidele rohkem võimu, jääks neutraalsena NATOst välja ja annaks vene keelele teise riigikeele staatuse, teatas Venemaa välisminister Sergei Lavrov ministeeriumi veebilehe vahendusel.

Lavrovi ja Kerry kohtumises lepiti kokku pärast Venemaa presidendi Vladimir Putini ja USA presidendi Barack Obama reedest telefonikõnelust. See oli Ukraina kriisi ajal esimene vestlus, mis toimus Putini initsiatiivil.

Putin muutis taktikat. Nädal tagasi allkirjastati Krimmi annekteerimise seadused. Pärast seda on Putin taktikat muutnud.

Standard Bank Groupi peaökonomist Londonis  Tim Ash ütles, et Venemaa ettepanek tähendab, et Ukraina oleks poliitiliselt ja julgeolekus neutraalne ja kasutaks riigis föderaalset struktuuri. “Kui poliitiline neutraalsus tähendab ei-d Euroopa Liidu perspektiivile, pole ükski Kiievi valitsus valmis seda arutama,” kirjutas ta.

Püüdlus diplomaatilise lahenduse poole. Lavrovi sõnul on Venemaa, USA ja EL jõudmas ühisele meelele, mida olukorraga Ukrainas peale hakata.

Telefonivestluses Putiniga ütles Obama, et ­ootab temalt kirjalikku vastust plaanile, mille ­Kerry möödunud nädala hakul Haagis Lavrovile esitas.

Obama ütles Putinile, et diplomaatiline lahendus on võimalik ainult siis, kui Venemaa oma väed tagasi tõmbab ega astu rohkem samme, mis rikuvad Ukraina territoriaalset terviklikkust ja suveräänsust, vahendas Valge Maja presidentide telefonikõne sisu.

Putin omakorda viitas ekstremistide märatsemisele mitmes regioonis. Rahutused seavad tema sõnul ohtu elanike julgeoleku. Putini administratsiooni info põhjal väljendas Venemaa president valmisolekut arutada samme, mida saab rahvusvaheline üldsus astuda Ukraina stabiliseerimiseks.

Valge Maja ei täpsustanud, millist plaani Kerry ja Lavrov arutasid.

Vestluses Obamaga võttis Putin jutuks ka olukorra Transnistrias, mis on Krimmi annekteerimise järel väljendanud soovi Venemaaga liituda.

USA luureametnikud ei välista võimalust, et Transnistria nimetamine võib olla märk Venemaa plaanidest selles piirkonnas edasi tungida. Venemaa võib Ukraina idapiiril vägesid liigutada vaid selleks, et tähelepanu kõrvale juhtida.

Putini sõnul on Transnistria sattunud blokaadi, mis kahjustab sealsete elanike elamistingimusi.

Tagasikäiku pole vaja. Reedel telekanalis CBS eetris olnud intervjuus ütles Barack Obama, et Vladimir Putinil oleks aeg kahjutundest Nõukogude Liidu lagunemise pärast üle saada. “Võinuks arvata, et paari aastakümne järel on igal Venemaa liidril tekkinud arusaam, et tee tulevikku ei tähenda tagasikäiku külma sõja aegadesse,” ütles Obama. Ta lisas, et USA ei taha Venemaad ümber piirata. “Ukrainas pole meil muud huvi kui võimaldada Ukraina elanikel ise oma elu üle otsustada,” ütles Obama.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    30. March 2014, 17:55
    Otsi:

    Ava täpsem otsing