EL lõhub Eesti pangamonopoli

Juhan Lang 16. aprill 2014, 11:46

Euroopa Parlamendi uue eelnõu jõustumine muudaks välispankades hoiustamise oluliselt lihtsamaks.

Eilses Äripäevas ilmunud Euroopa riikide hoiuseintresside võrdlusest selgus, et Eesti pangad maksavad hoiustajatele teiste Euroopa riikidega võrreldes väga madalat intressi.

Parlament lisas eile heaks kiidetud seaduseelnõusse klausli, mis näeb ette põhimaksekontode avamise võimaluse kõigis, või vähemalt piisavas hulgas ELi finantsinstitutsioonides, et tagada kõigile võrdväärne juurdepääs ja hea hinnaga pakkumised.

Seega peaks tulevikus hoiustajal olema oluliselt lihtsam viia oma raha näiteks kodupangast kümme korda kõrgemat intressi pakkuvatesse Rumeenia või Bulgaaria pankadesse.

Võrdlus muutub selgemaks
Uue seaduse kohaselt tuleb tagada, et konto avamise maksumus ning intressimäärad on lihtsalt arusaadavad ja et klient saaks võrrelda erinevaid pakkumisi. Selline teave peab eelnõu järgi olema selge ja ühtlustatud üle ELi.

Igas liikmesriigis peab olema vähemalt üks sõltumatu veebikeskkond, kus on võimalik võrrelda erinevate pankade teenuste hinnakirju ja pakutavaid intressimäärasid. Pangad peavad kliente võimalusest põhimaksekontosid avada ka teavitama.

Põhimaksekonto on konto, mida saab kasutada sularaha sissemaksete tegemiseks ja välja võtmiseks ELis ning kaardimaksete ja internetis sooritatavate maksete tegemiseks. Tehingute arv ei tohi olla piiratud ning teenus peab olema kas tasuta või mõistliku tasu eest.

Garanteeritud hoiused kiiremini kätte
Klientidel peab olema võimalus teenusepakkujat kergesti ja odavalt vahetada, et võita turul olevatest parematest pakkumistest. Ühe riigi ja ühe valuuta puhul tuleb maksekonto üleviimine teha kliendi ametlikul palvel pangal, kuhu klient oma konto soovib üle viia.

Samuti võtsid saadikud eile vastu eelnõu, mille kohaselt tuleb ELi liikmesriikidel sisse seada pankade rahastatavad skeemid, et hoiustajatele välja maksta garanteeritud hoiused (kuni 100 000 eurot), kui raskustes pangad seda ise ei suuda.

Lisaks tagati, et hoiustajad saavad oma hoiused tagasi kiiremini, garanteeritud hoiuse kogusumma oleks kättesaadav seitsme tööpäeva jooksul ja hoiustajatel oleks õigus erakorralise tagasimakse saamisele viie tööpäeva jooksul, et katta elamiskulusid.

Direktiivi eelnõu jõustumiseks peavad liikmesriigid sellele andma oma heakskiidu. Seejärel jääb kaks aastat aega, et riikliku tasandi seadused uute reeglitega kooskõlla viia.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. April 2014, 14:00
Otsi:

Ava täpsem otsing