IRLi juhitud Paldiski linn hämab hankega

24. aprill 2014, 00:00

Kuigi tänasel Paldiski linnavolikogu istungil tuleb linnavalitsusele loa andmine riigihankega kahe ametiauto soetamiseks alles arutlusele, siis tegelikkuses on üks leping juba sõlmitud ning uus Subaru vurab linna vahel.

Täna toimuva Paldiski linnavolikogu istungi ühe otsuse eelnõus seisab: lubada Paldiski linnavalitsusel sõlmida kahe ametisõiduauto kasutusrendi lepingud, korraldada vara soetamiseks riigihange ning volitada linnapead hanke võitjaga sõlmima lepingud.

Tähelepanelikud linnakodanikud on aga märganud, et abilinnapea Elena Villmann on juba vahetanud Chevrolet Cruzi uue Subaru Legacy vastu.

“Ei ole midagi välja vahetanud, küsime alles luba volikogult nende väljavahetamiseks,” teatas Paldiski linnapea, IRLi liige Tiit Peedu alul vastuseks küsimusele, kas vastab tõele, et autod on juba välja vahetatud. Samuti ei ole tema kinnitusel veel ka lepingut sõlmitud.

Järgmine küsimus abilinnapea uue auto kohta, pani linnapea keerutama: “Abilinnapeal on auto käes küll, see on õige. Kui me räägime kahest ­autost, siis üks on käes, aga teist ei ole.”

Selgitus: abilinnapea oleks võinud kaheks nädalaks autota jääda. Peedu sõnul jooksis abilinnapea vana auto mootor kokku ning oli vaja kiiresti tegutseda. “Selle jupi saamine võtab vähemalt kaks nädalat aega. Siis oli valida, kas abilinnapea ei saagi liikuda või me võtame vastu otsuse uue auto soetamiseks,” selgitas ta.

Paldiski linna dokumendiregistris on näha seitsmenda aprilli kuupäeva all linnavalitsuse sõlmitud autorendileping. Kümnenda aprilli linnavalitsuse istungil rääkis linnapea linnavalitsuse liikmete otsusest, et linnale kuuluvad sõidukid Subaru Outback ja Chevrolet Cruz vahetatakse uuemate vastu ning vastav otsus edastatakse volikogule.

Kulud jäävad samaks. Kas volikogu on lihtsalt linnavalitsuse kummitempel? Peedu sõnul on autode kasutusrendile võtmine teenuse ostmine, mitte vara soetamine. Viimase puhul oleks vaja volikogu otsust. “Rahvas ka näeb, et abilinnapea auto on vahetatud ja küsitakse, miks ma seda tegin. Siis ma viin selle asja parem volikogusse ja räägin ära, miks ma seda teen,” lisas linnapea, miks otsustati otsuse eelnõu volikogule saata.

Peedu kinnitusel on uue ja vana auto rendimaksed sama suured ning linnaeelarvet ei ole täiendava kohustusega koormatud, vaid jätkatakse vana kohustusega. Muutunud on ainult sõiduki number.

Volikogu opositsionääri, sotsiaaldemokraadist endise Paldiski linnapea Stanislav Tšerepanovi arvates on tegemist seaduserikkumisega, kui linnavalitsus on juba sõlminud enne volikogu otsust kasutusrendilepingu ja abilinnapea kasutab uut sõiduautot. “Tegemist on uue olulise rahalise kohustuse võtmisega ja see on volikogu ainupädevuses,” leidis ta, lisades, et volikogu ei saa tagantjärele heaks kiita rahaliste kohustuste võtmist.

Kui linnajuhid võtavad volikogu kummitemplina ja arvavad, et enamushääled lubavad kõike teha, siis maksumaksja õnneks seda igakord ei juhtu, märkis Tšerepanov.

 • Paldiski linnapea: Subarul on praegu hea pakkumine

Algselt kasutusrendilepingu sõlmimist ning autode väljavahetamist eitanud Paldiski linnapea Tiit Peedu (IRL) tunnistas, et abilinnapea auto on juba enne volikogu otsust välja vahetatud. Põhjuseks oli vana auto mootori kokkujooksmine ning Subarul on praegu hea pakkumine.

Kas vastab tõele, et Paldiski linnavalitsus on vahetanud välja kasutusrendil olnud kaks sõiduautot? Ei ole midagi välja vahetanud, küsime alles luba volikogult nende väljavahetamiseks.

Lepingut ei ole siis veel sõlmitud? Ei ole.

Sain vihje, et ühel abilinnapeal on uus auto juba käes? Abilinnapeal on auto käes küll, see on õige. Kui me räägime kahest autost, siis üks on käes, aga teist ei ole.

Kuidas see üks siis juba käes on? Vaadake, kasutusrent on tavaline majandustegevus. Me ütlesime vana rendilepingu üles ja sõlmisime samadel tingimustel uue rendilepingu ja oligi korras.

Volikogu otsus on sel juhul formaalne? Linnavolikogu otsus ei ole sugugi formaalne, on ju viisakas volikogu teavitada sellisest asjast. Kulud ei suurene, püsikuluna on kasutusrent meil arvel ja kui volikogu ütleb, et ei tohi seda võtta, saab kasutusrenti iga hetk tagasi võtta. Ja ongi asi lahendatud.

Kui linnavalitsus alles küsib volikogu käest tehinguks luba, siis samal ajal on üks auto juba käes? Abilinnapeal lagunes auto ära, mootor jooksis kokku ja selle jupi saamine võtab vähemalt kaks nädalat aega. Siis oli valida, kas abilinnapea ei saagi liikuda või me võtame vastu otsuse uue auto soetamiseks.

Juriidilises plaanis Te mingit probleemi siin ei näe? Vaadake, see on nii keeruline ajakirjanikule vastata. Ma vastaks hea meelega meilile, kas ma näen probleemi või ei näe. Telefonijutust saab pärast igasuguseid asju välja kirjutada. Kui Te mulle kirjalikult saadate, siis me vastame, kas me näeme probleemi või ei näe.

Kui Te lepingu sõlmisite ja ­auto on ka käes, siis Te ju ei näe probleemi? Ma ei näegi probleemi, sest igasuguseid asju juhtub ilmas ja tuleb kohe tegutseda. Mida kaugemale otsustamist lükkad, seda hullemaks asjad lähevad. Et inimene saaks tööd teha, on vaja talle tagada töötingimused. Ma imestan, kuidas see info juba Äripäeva jõudis.

Eks ikka inimesed jälgivad, mis linnas toimub. Kas volikogu on lihtsalt kummitempel? Volikogu võtab vastu otsuse, kui mingi vara soetatakse. Kui me võtame autod kasutusrendile, siis see ei ole vara soetamine, vaid see on teenuse ostmine. Rahvas ka näeb, et abilinnapea auto on vahetatud, ja küsitakse, miks ma seda tegin. Siis ma viin selle asja parem volikogusse ja räägin ära, miks ma seda teen. Kuivõrd meil märtsis jäi volikogu ära, siis ei olnud midagi teha.

Milleks esitada volikogule otsuse eelnõu, mille järgi korraldatakse vara soetamiseks riigihange, kui seda ei tehta? Vaadake, abilinnapea auto liising oli varem 270 eurot kuus ja on praegu 270 eurot. Me võtsime uue ­auto, võtsime ühe hinnapakkumise sellest firmast, kuhu auto remonti läks, et mis me teeme. Sealt öeldi, et auto remont võtab aega 15 päeva. Võtsime uue auto peale hinnapakkumise, mis on alla riigihanke piirmäära.

Põhimõtteliselt, kui me võtame kaks autot, ka siis ei lähe see 10 000­eurose piirmäära sisse. Me küsime kolm hinnapakkumist, need on olemas. Miks ta volikogus on – me tahame volikogu teavitada, et oleme sellise tehingu teinud. See on juriidilise vaidluse küsimus. Mõni advokaat ütleb, et see on volikogu küsimus, mõni ütleb, et ei ole.

Tegelikult ei ole see eelarve koormamine täiendava kohustusega, vaid vana kohustuse jätkamine. Midagi muud ei ole muutunud kui ainult sõiduki number.

Kas need automargid jäävad samaks? Chevrolet ei jäänud samaks, võtsime Autospiritist Subaru Legacy. Hind jäi samaks. Ma ei tea, kas linnapea oma Subaru Outbacki ära vahetab. Küsimus on ka majanduslik, kui autol enam garantiid pole, siis ükski omavalitsus ei ole ju autobaas. Siis on parem auto tagasi anda ja võtta samadel tingimustel uus. Praegu on Subarul väga hea pakkumine – kolm esimest hooldust on tasuta.

Te ei ole enda auto vahetamist veel otsustanud? Põhimõtteliselt sellist jah-otsust ei ole tehtud. Tegelikult võiks selle autoga sõita, aga nagu aktsiategagi, tuleb osta siis, kui hinnad langevad. Nii on ka autodega, kui sõidad liiga vanaks, siis ei ole majanduslikult ökonoomne seda vahetada, sa pead peale maksma. Lihtsad asjad on siin.

Kuidas linna rahanduslik seis on praegu, kas on väga pingeline? Imelik küsimus järjekordselt. Mis tähendab pingeline? Rahanduslik seis on kogu aeg nii riigis kui ka omavalitsuses pingeline. Mitte kusagil ei ole raha hunnikus nurgas.

Teil tuleb ju nüüd linnavalitsuses koondamine? Linnavalitsuses koondame… Teate, pange küsimused meili. Ma ei ole telefoniintervjuuks sugugi valmis.

 

Kommentaar

 • Kavatsen hulga küsimusi esitada

Stanislav Tšerepanov, Paldiski linnavolikogu opositsiooni liige, SDE juhatuse liige
Volikogu liikmena on minule saadetud otsuse eelnõu. Otsuse langetamiseks on selles infot vähe ning volikogu istungil pean vajalikuks esitada terve rea küsimusi. Miks muutus abilinnapea kasutuses olev auto kasutuskõlbmatuks? Mille järgi auto valiti? Kas linnale poleks odavam ametiautode asemel maksta hoopis autokompensatsiooni? Samal ajal koondatakse raha kokkuhoiu põhjendusel linnavalitsuses neli töötajat. Ehk ühelt poolt “hoitakse raha kokku”, koondades  ametnikke, lõpetatakse leping linna­elanikele abi osutanud juristiga, lõpetatakse linnamuuseumi tegevus jne. Siit tekib varsti küsimus Paldiski linnavõimu haldussuutlikkuses.
Teiselt poolt luuakse oma inimestele linnale mittevajalikke ametikohti, tõstetakse volikogu juhtkonna tasu, ostetakse uued autod. Selleks linnal raha on!

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  23. April 2014, 19:58
  Otsi:

  Ava täpsem otsing