Uus tööstus pressib piima kokku

27. mai 2014, 00:00

Eesti suurim toorpiima eksportija Elpa i.e ja Leedu piimatööstus Rokiðkio Suris avasid nädal tagasi Euroopas ainulaadse tehnoloogiaga piimatööstuse, mis pakub tööd 20 inimesele.

Tööstus asub Järvamaal Ambla vallas.

Elpa i.e omanikud Arnold Kannike ja Kristjan Linkov on korraldanud Eesti piimatootjate toorpiima vedu Leetu juba aastaid, tarnides üle 300 tonni piima päevas Leedu tehasele Rokiðkio Suris.

Rokiðkio Surise juhatuse liige Evaldas Dikmonas kiitis koostööd Eesti partneritega. “Selline piima kontsentreerimise tehas on ­Euroopas ainulaadne. Sarnasel tehnoloogial töötav tehas on olemas vaid Uus-Meremaal,” ütles ta.

Arnold Kannike ütles, et Jõgisoole avatakse selline tehas, kus piimast tihendatakse kuivaine 24%ni ning hoitakse transpordikulu kokku poole võrra. “Selliselt tihendatud piim läheb Leetu Rokiðkio Suris AB piimatööstusesse ja seal valmib sellest juust,” ütles ta.

Elpa i.e teise omaniku Kristjan Linkovi sõnul ei ole nad kasutanud ühtegi panka ega muud finantstuge. “Kõik on oma­investeering. Asja juures on kõige tähtsam ikkagi turustamine ja Rokiðkio Suris AB-l on ses osas hea kogemus. Rokiðkio Suris AB on Balti kõige suuurem piimatöötleja, neile kuulub kolm tehast,” kommenteeris Linkov koostööd.

Uus tehas suudab päevas töödelda 300 tonni piima. “Meie suurimad piimatarnijad on Epiko, Aravete Agro, Väätsa Agro, Agro Piim, Pae farmer, Tammsaare Agro ja teised suuremad piimatootjad,” sõnas Kannike. “Meil on ka endal robotlaut, mida nüüd on plaan laiendada.”

Uue tehase tehnoloogia on ­Euroopas ainulaadne. Tehase teeb Euroopas ainulaadseks uudne membraantöötlemise meetod.

Piimatöötlemistehase tehnoloog Lauri Bobrovski rääkis, et tehase käivitamine võtab veel omajagu aega ja alustatakse väiksemate kogustega. “Tehnoloogia ei ole väga keeruline, samuti tehakse Eestis vadakut. Lihtsustatult: rõhu all surutakse piimast läbi membraanfiltrite vesi välja, nii et tihendatud piim kaotab poole senisest mahust,” selgitas ta.

Membraantöötlemine toimub Bobrovski sõnul madalal temperatuuril 10–12 kraadi juures.

 

Mis on mis

  • Põllumajandus­ettevõte Elpa i.e

Tegevusalad: piima ostmine ja müümine ning piimast toodetavate saaduste vahendustegevus. Tegevusalasid järgneval aastal plaanis muuta ei ole.
Toodangust müüdi 16% Eestisse, 84% Euroopa Liidu maadesse ja 0,1% Venemaale.
Käive 2012. aastal 385 578 eurot.
Puhaskasum 1 277 807 ­eurot.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. May 2014, 20:36

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing