Töösturid vaatavad Skandinaaviast kaugemale

Anu Jõgi 03. juuni 2014, 12:43

Swedbanki tööstuse osakonna juhataja Raul Kirsimäe sõnul lähiturgudelt tulevad signaalid eriliseks optimismiks põhjust ei anna, uusi turge otsitakse Kesk-Euroopast ning järjest enam ettevõtteid vaatab ka Aasia turgude poole.

Palgasurve tingimustes plaanivad töösturid järjest enam investeeringuid efektiivsuse kasvatamiseks.

Raul Kirsimäe kommentaar:

Statistikaameti andmetel kiirenes aprillis töötleva tööstuse toodangu kasv 6%ni.  Lisaks tõid analüütikud ohu märgina välja uute tellimuste jätkuva vähenemise trendi. Tööstusettevõtjad ise samal ajal tellimuste vähenemist ei näe ning langust ei kinnita.

Samas peab tõdema, et tööstussektorites on pilt erinev. Paremas seisus on näiteks toiduainetööstus, kus toodangu maht aprillis kasvas aastases võrdluses +14,9%. Ka puidutööstus liigub jätkuvalt kasvavas trendis.

Lähiturgudelt (Soome, Rootsi) tulevad signaalid liigseks optimismiks põhjust ei anna. Samas Rootsi tööstuse (kellele ka meie tööstused allhanget teevad) ostujuhtide indeks oli mais jätkuvalt kasvupoolel (54,1) ning eksporditellimuste maht oluliselt langenud ei ole. 

Suheldes erinevate Eesti tööstusettevõtetega näeme, et Skandinaavia turu kasvule suuri panuseid ei tehta. Uusi turge otsitakse Kesk-Euroopast ning järjest enam ettevõtteid vaatab ka Aasia turgude suunas.

Kulud. Kulude poolelt on jätkuvalt kõige olulisem teema ettevõtete jaoks efektiivsus. Palgasurve tingimustes plaanivad töösturid järjest enam investeeringuid efektiivsuse kasvatamiseks. See aitab toime tulla tööjõu nappuse ja kasvavate palgakuludega. Juba praegu on näha, et investeeringuid edasilükkavate ettevõtete rahavoog on surve all. Kui senise kulutaseme juures kujuneb investeeringu  tasuvusajaks 3-4 aastat, siis on mõistlik investeeringut mitte edasi lükata. Lisaks otsekulude vähenemisele toetab investeeringuid ka jätkuv madalate intressitasemete keskkond. 

Sel kevadel Swedbanki läbiviidud tööstusettevõtete küsitluse järgi plaanib investeeringuid 90% tööstusettevõtetest ning 47% investeeringutest suunatakse efektiivsuse kasvatamiseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. June 2014, 13:17
Otsi:

Ava täpsem otsing