Eesti tööstus ei saa jalgu alla

30. juuni 2014, 00:00

Skandinaavia turule müüvad Eesti ettevõtjad on raskes seisus, kuid Lääne-Euroopasse eksportijad näevad paranemismärke. Eesti Konjunktuuriinstituudi küsitluse järgi on tööstuse peamised murelapsed elektroonika-, trüki- ja plastitööstus, kus kindlustunne halveneb.

Kroonpressi juhi Andres Kulli sõnul on eksporditellimused eelmise aasta tasemel. “Kindlasti on selle põhjus suur pikaajaliste lepingute osatähtsus ning püsiklientid, kes on meie juures olnud juba aastaid. Samas mõjutab ka neid kliente reklaamituru killustumine, nii et müügitööd uute klientide saamiseks tuleb teha pidevalt,” ütles Kull.

Kull põhjendas tööstussektori madalat kindlustunnet sellega, et viimaste arengute valguses ongi lihtsalt keeruline midagi positiivset välja tuua. Tema sõnul tundusid valuutakursid liikuvat õiges suunas, aga viimastel päevadel on euro jällegi tugevnenud, mis ei ole eksporti silmas pidades soodne. Kull lisas, et nafta hind on tõusnud seoses Iraagi sündmustega ja hakkab kindlasti mõjutama transporditeenuste maksumust.

“Tarbijate kindlustunne on Skandinaavias samuti vähenenud, mõjudes negatiivselt reklaamimahule. Viimastest sõltub otseselt ka trükituru käekäik. Kõike seda kokku võttes on keeruline olla üleliia optimistlik,” märkis Kroonpressi juht.

EKI teatel on viimasel kuudel tööstusettevõtjad küll suutnud toodangu mahtu kasvatada, kuid vähem kui eelmisel aastal. Suurema osa tööstusettevõtete hinnangul on praegu tellimusi tavapäraselt, kuid ligi 24% ettevõtetest on alla tavapärase tellimuste mahuga. Vähenenud on nende osa, kes lähema kolme kuu jooksul suudavad käivet suurendada. Kui eelmise aasta juunis oli selliseid ettevõtteid 33%, siis nüüd vaid 18%. Ettevõtjate hinnangul töötajate arv tööstussektoris ei muutu ja ka müügihinnad püsivad paigal.

Hollandis ja Saksamaal läheb hästi. Metaprint ASi juht Martti Lemendik tunnetab pakenditööstuses Skandinaavia turgu kinnisena, sest sealsed ettevõtted ei ole eksportööridele orienteeritud. Tema sõnul ei paista kasvu kuskilt. Lemendiku sõnul moodustab Metaprintile Skandinaavia kogusummas 4–5 korda väiksema osa kui Eesti turg.

Lemendik tunneb rõõmu Lääne-Euroopa tööstuse taastumisest, kus ta probleeme ei näe. Tema sõnul on ettevõtte kliendid teavitanud näiteks Saksamaa turul kuni 8% kasvust, mis olevat meeletult hea. Samuti läheb hästi Metaprinti Hollandi klientidel, kelle kunded on võtnud varasemad projektid sahtlist ning näitavad 3–4% suurust kasvu. “Vanadel Euroopa turgudel on sellised numbrid head,” ütles Lemendik.

Metaprinti juhi sõnul on kasvanud määrde­aine- ja tarbepakendite toodang, kuid raskusi valmistab ehitus, täpsemalt ehitusvahtude pakendid.

Firmajuhi teatel seadis Metaprint tänavu eesmärgiks kasvada 10%, kuid tõenäoliselt jääb näitaja vahemikku 5–7%.  Lemendiku sõnul toetab kasvu tugev esimene kvartal, kuid teise kvartali 3–5% kasv aastases võrdluses kärpis tänavuse poolaasta kasvu 10% peale.

Lemendik loodab aasta lõpetada kindlasti plusspoolel. Kui ettevõtte kasv jääb 7% juurde, siis võib Metaprint suures plaanis rahule jääda. “5% on selline õlakehitamise koht. Nende numbritega mägesid ei liiguta,” lisas ta.

 

Tasub teada

 • Euroopa tööstus on ettevaatlik

Euroopa tööstussektori usaldusindeksi languse põhjustas ettevõtte juhtide ettevaatlikumad hinnangud tootmismahu prognoosile, tellimuste praegusele mahule ja valmistoodangu varule.
tööstussektori kindlustunne paranes maiga võrreldes suurematest riikidest Suurbritannias, Hispaanias ja Itaalias, kuid halvenes Saksamaal ja Prantsusmaal. Lähinaabritest paranes tööstuse kindlustunne Rootsis ja ­Lätis, kuid halvenes Soomes ja Leedus.
Majandususaldusindeks langes suuremates euroala riikides Saksamaal, Prantsusmaal ja Itaalias, kuid tõusis Hollandis ja Hispaanias.

Allikas: Euroopa Komisjon

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  29. June 2014, 20:30
  Otsi:

  Ava täpsem otsing