Puhkepäev. Kärdla elektrijaamas säriseb

11. juuli 2014, 00:00

Kärdla elektrijaama on elama pannud Läänemere saarte kunstnike ühendus B7 oma kohaspetsiifiliste skulptuuridega.

Kärdla elektrijaama ehitust alustati 1954. aastal, täna on see kena industriaalarhitektuuri näide. Kõik elektrijaama seadmed on väidetavalt endiselt töökorras, kuid hetkel näib olevat põnevam kasutada seda eripärast ehitist millekski muuks.

Kunst elektrijaamas. Projektis “Vool” osalevad 16 kunstnikku mitmetelt saartelt nagu Ahvena­maa, Gotland, Öland, Rügen ja muidugi Saaremaa ja Hiiumaa.

Noored kunstnikud on võtnud vanast elektrijaamast, mis võtta annab. Olemasolevate vahenditega on loodud skulptuure, installatsioone ja maale elektrijaama erinevatesse ruumidesse. Tulemuseks keskkonda sulanduvad teosed, mis heidavad vanale majale teistsugust valgust.

Jennie Olofsson on oma töö “Varjend” ehitanud otse elektrijaama tehnika sisse. Suure rehvitaolise ringja objekti augu on ta nagu ämblik täis pununud traadist võrguga. Teiseks tööks on ta ära kasutanud vana maja seintelt koorunud värvilehti ja ehitanud sellest laest rippuva ruumilise kaunistuse.

Kui Olofsson sulandub industriaalse elektrijaamaga täielikult ühte, siis Lene Degett toob tehnitsistlikku ruumi pisut romantikat. Tema suuri lambivarje või seelikuid meenutavad valged objektid on kinnitatud vanade valgustite külge. Töö pealkiri ütleb - tundke end nagu kodus.

Loovus teistmoodi ruumis.  Hiiumaa kohalik Märt Rannast on ehitanud käepärastest materjalidest “Pillimehe”. Vana radikas kehaks ja lamp pea kohal, seisab pillimees originaalsildi all “Puhtus ja kord suurendavad töörõõmu!”.

Richard Kuuse “3 kilomeetrit anonüümsust” koosneb Olofsoniga sarnaselt efemeersest materjalist ehk niidist. Kuusk on pununud sellest elektrilaineid matkiva tee. Anonüümsus töö pealkirjas viitab ilmselt elektritraatides edasikantava info anonüümsusele, mis vajab spetsiaalselt masinat info tõlgendamiseks.

Ruumiliste objektide kõrvalt leiab ka mõned maalid. Näiteks Ott Lambingu värvilise abstraktsiooni “Loov vool”. Tema töö ilustreerib hästi kogu näitust: kuidas arendada loovust võõrandunud tehnitsistlikus keskkonnas ja teha see kunsti kaudu elavaks kogemuseks.

 

Moodne kunst

 • Läänemere saarte ühenduse B7 kunsti-projekt “Vool”

Kärdla vanas elektrijaamas, Vabaduse 2, Kärdla, Hiiumaa
Näitus on avatud kuni 23. augustini

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  10. July 2014, 21:29
  Otsi:

  Ava täpsem otsing