Kattel: mõttetu tagada sisekaitsele 2% SKTst

Eliisa Matsalu 11. juuli 2014, 15:37

Siseturvalisusele 2% tagamine SKTst seoks ülearuselt riigieelarve käsi, leiab majandusteadlane Rainer Kattel.

Siseminister Hanno Pevkur käis välja idee, et tagada siseturvalisusele 2% sisemajanduse kogutoodangust (SKT). Praeguseks on SKTst sama suure protsendiga fikseeritud vaid riigikaitsekulutused.

Tallinna Tehnikaülikooli majandusteadlase Rainer Katteli sõnul poleks riigil mõistlik siduda end fikseeritud kulutustega. Sisejulgeolekule tuleks tema arvates kulutada nii palju, kui vaja, mitte joonlauaga mõõta 2%.

Kattel lisas, et väljapakutud protsent on tegelikult õhust võetud suvaline number ning riigieelarve sidumine selliste numbritega poleks tark tegu. „Pigem on vaja sisulist arutelu, milles seisneb sisejulgeoleku probleem ja kui palju miski maksab,“ märkis ta. Erinevate kulutuste fikseerimine kaotaks Katteli sõnul ära riigi paindlikkuse.

„Me peamegi vaidlema, kas kulutame rohkem haridusele, julgeolekule või mõnele muule valdkonnale,“ selgitas ta, lisades, et keegi ei tea kunagi, mis on parim lahendus, mistõttu peabki tegema kompromisse. „Mida rohkem eelarvet me kindlate kulutustega lukku paneme, seda väiksem on võimalus kompromisse teha,“ märkis Kattel.

Ka varem on välja pakutud, et võiks erinevatele valdkondadele kulutada kindel protsent. Näiteks tehti seda aastal 2010, kui üliõpilaskondade liit käis välja idee, et 2015. aastaks tuleks suurendada kõrghariduse rahastamist vähemalt 2%ni SKTst.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    15. July 2014, 12:30
    Otsi:

    Ava täpsem otsing