Maanteeametis kehtib nüüd ka e-volitus

1321-aripaev 21. juuli 2014, 17:36

Kui enne pidi volitusega toimingu tegemiseks liiklusregistribüroosse jooksma, siis nüüd saab volituse alusel näiteks autoostu või -müügi vormistada ka e-teeninduses, teatas maanteeamet.

Volituste süsteem lihtsustab toimingute sooritamist just juriidilistel isikutel, kellel tuleb volitusi tihemini ette. Lisaks sellele on toimingu tegemine e-teeninduses 20% odavam. Uue süsteemiga on liitumas ka liisingfirmad ning see teeb elu lihtsamaks nii liisingfirmade kui ka nende klientide jaoks.

Volituse andmiseks tuleb sisse logida e-teeninduse keskkonda, mida saab teha ID-kaardi/Mobiil-ID-ga või läbi pangalinkide (Swedbank, SEB, LHV, Krediidipank, Nordea Pank, Danske Bank). Volitused vajavad digiallkirjastamist ehk kui klient logib sisse läbi pangalinkide, peavad tal siiski olemas olema ID-kaart/Mobiil-ID ning PIN-koodid. Lisaks saab e-teeninduses antud volitusi hiljem ka muuta ja tühistada.

Volituste tüüpe on kaks – üldvolitus ning sõiduki volitus. Üldvolikirja puhul võib volitatu antud õigustega teha toiminguid kõigi volitaja sõidukitega, kuid sõiduki volikirja puhul vaid ühe konkreetse sõidukiga.

Juriidiliste isikute puhul on olemas ka edasivolitamise õigus. Kui juriidilise isiku puhul on õigus volitusi anda ainult juhatuse liikmetel, siis e-teeninduses saab juhatuse liige anda alluvale ka edasivolitamise õiguse ehk siis volituse saanud alluv saab tulevikus anda omakorda volitusi oma kolleegidele, kui selleks vajadus tekib – seega pole vaja alati oodata, et juhatuse liige allkirja annaks.

Juriidiliste isikute puhul on oluline see, kas juriidilisel isikul on Äriregistris esindusõiguste erisusi. Kui juriidilisel isikul Äriregistris erisusi pole, siis juhatuse liige saab siseneda otse e-teenindusse ja seda kasutama hakata; kui tal aga on erisusi, siis tuleb teha taotlus e-teeninduse kasutamiseks.

Riigiasutused ning hallatavad asutused peavad e-teeninduses toimingute tegemiseks esitama maanteeametile vastava taotluse, mille blankett on kodulehel samal aadressil.

Volituste andmine e-teeninduses on tasuta. Küll aga on teiste e-teeninduses tehtavate toimingute riigilõivud 20% soodsamad – nt kui liiklusregistribüroos maksab mootorsõiduki omanikuvahetus 61 eurot, siis e-teeninduses 48 eurot.

Ainuüksi käimasoleva aasta jooksul ulatub liiklusregistri toimingutega seotud ühekordsete volituste arv 16 000ni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    21. July 2014, 17:36
    Otsi:

    Ava täpsem otsing