8. august 2014 kell 11:56

Hooldusärid  kosuvad

Äripäeva möödunudaastase kinnisvara haldus- ja hooldusfirmade TOPi kiirelt kasvanud ettevõtted jätkavad kasvulainel ka tänavu.

Kinnisvarahooldajate sõnul annavad lisaraha uued turud, mistõttu tuleb oma alal kasvamiseks ja toimetulekuks osata oma samme hoolikalt planeerida ning mitte teha järeleandmisi teenuse kvaliteedi arvel, kirjutab 11. augusti Äripäev kinnisvara rubriigis.

Uued turud annavad lisaraha. Näiteks mulluse edetabeli üks kiiremaid käibe kasvatajaid BRP Haldus OÜ kergitas müügitulu ka mullu, kolmandiku võrra. Ettevõtte juhatuse liige Roman Babchenko kinnitab, et nende käibenumbrite kasvu taga on peaasjalikult ettevõtte laienemine uutele turgudele. "2013. aastal osalesime mitmel hankel, mille tulemusena saime hea stardipositsiooni teenuste osutamiseks meie idapoolsemates maakondades," selgitas ta. "Selle aasta käibeprognoosist on veel vara rääkida, kuid oleme endale seadnud üsna ambitsioonikad eesmärgid säilitada vähemalt 20% kasvu võrreldes möödunud aastaga."

Hooldusäris kasvamiseks, aga ka ellujäämiseks on Babchenko sõnul eelkõige vaja oskuslikku planeerimist, sealhulgas majandusliku efektiivsuse leidmist teenuse kvaliteedile järeleandmisi tegemata. "Just selle viimase juures on peidus hooldusäri kõige suuremad probleemid ja väljakutsed," leidis ta. "Hankijad eelistavad hangetel madalamat hinda, see aga seab piirangud oskustööjõule, mille puudumine ettevõttes survestab teenuse osutamise kiirust ja kvaliteeti." Babchenko tõdes, et olukorrale püütakse lahendust leida allhankijate kaasamisel, kuid see tekitab omakorda rahulolematust teenuse lõpptarbijates, sest pikenevad teenuse täitmise tähtajad.

Väikefirma suurtega konkureerida ei jaksa. Teine murekoht on Babchenko sõnul mõningate riiklike ettevõtete hankepoliitika, mis soosivad vaid suurimaid hooldusteenuse pakkujaid. "Muul moel kui hanget korraldava spetsialisti mugavus pole ju võimalik põhjendada olukorda, et tehnohoolduse hange tehakse korraga 10-20 objektil kohta," märkis ta ja lisas, et ettevõtteid, kes suudaksid säärasel hankel osaleda, on meie oludes vaid üksikuid.

Kiire kasvaja võttis hoogu maha. Mulluses pingereas käibe kasvult teisele kohale jõudnud OÜ Villevar võttis kasvu kiiruses hoogu maha. Kui 2012. aastal teenis firma aasta varasemaga võrreldes pea teise samapalju juurde, siis mullune kasv ulatus kümnendikuni. Firma juhataja Tiit Teder kinnitas, et nende kiire käibe kasv on tulnud eelkõige tulusatest lepingutest ehk riigihanke lepingutest.

Samas on ka kasum kasvanud, mullu teenis ettevõte 335 000eurose käibe juures 21 000 eurot ärikasumit. "Võrreldes 2011. aasta majandustulemustega kasvas käive 2013. aastal pea kaks korda," tõdes ta. Tänavuse esimese poolaasta põhjal prognoosib ta 2014. aasta käibe ja kasumi kasvu umbes 10-15%.

Suuremaks kasvada ei plaani. Teder räägib, et OÜ Villevar on Eesti kinnisvarahooldajate turul suhteliselt väike tegija ning üks väheseid, kes pakub ainult välikoristuse teenust. Eriti suuremaks kasvada ei ole neil praegu plaanis. "Pigem panustame teenuse kvaliteedile ja paindlikkusele," ütles ta. "Meie kõige põletavam probleem on hea tööjõu leidmine."

Kasumlikkus kasvule ohvriks. Eelmisel aastal oma valdkonna TOPis 50% käibe kasvuga kolmandaks kerkinud Ermeesia OÜ juhatuse liikme Kristo Peerna sõnul läheb nende ettevõttel endiselt hästi. Mullune käive kosus viiendiku võrra ja ületas miljoni euro piiri. Samal ajal kannatas kasumlikkus, aasta varasema 180 000eurose ärikasumi vastu kogunes 161 000 eurot."Meil ei ole mingit edu saladust, edu oleme saavutanud ainult suure tööga," kinnitab Peerna. "Oma strateegilisi plaane ei tahaks siiski avaldada, sest me ei ole turul üksi."

Pooled töötajad said uue kaaslase. Peerna räägib, et ettevõttel täitus sellel aastal 10. tegutsemisaasta ning selle aja jooksul on kinnisvarasektor päris palju muutunud. "Kuna meie peamine tegevus on tehnosüsteemide haldus ja hooldus, siis oleme pidanud käima oma sektori muutustega kaasas ja olema mõneti isegi ajast ees," tõdeb ta.

Praegu on Ermeesia OÜ hallata ja hooldada üle 60 tänapäevase objekti, mille pindala umbes 700 000 m2. "Selle mahuga koos on kasvanud aastatega ka meeskond," ütleb Peerna. Firma töötajaskond kasvas mullu poole võrra, 11-le."Selleks, et püsida konkurentsis, oleme tegelenud iga päev meeskonna juhtimise ja efektiivsuse tõstmisega." Ta lisab, et õnneks on seda olnud suhteliselt lihtne teha. "Meie meeskond koosneb oma ala parimatest, haritud spetsialistidest, kellega on koos hea asju ära teha," kinnitab ta.

NUMBER30% võrra kasvatas käivet Äripäeva Kinnisvarahaldajate ja -hooldajate TOPis mullu kiire müügitulu kasvuga silma paistnud BRP Haldus OÜ.

LOE ÄRIPÄEVASTMilline on edukaim kinnisvara  haldus- ja hooldusfirma?Loe 4. septembri Äripäeva kuukirjast Kinnisvara.

MIS ON MISCVBRP Haldus OÜAsutatud:2002Omanik: Roman BabtšenkoTöötajaid:23Käive 2013: 1 100 000 eurot (aasta varem 822 000)Kasum 2013: 40 000 eurot (aasta varem 4800)

Ermeesia OÜAsutatud: 2004Omanik: Kristo Peerna, Marko Kull, Igor Mölder, Tanel Samuel ja Aleksandra SamuelTöötajaid: 11Käive 2013: 1 100 000 eurot (aasta varem 800 000)Kasum 2013: 161 000 eurot (aasta varem 180 000)

Villevar OÜAsutatud: 1996Omanik: Tiit TederTöötajaid: 26Käive 2013: 334 000 eurot  (aasta varem 300 000)Kasum 2013: 21 000 eurot (aasta varem 17 000)

Autor: Ketlin Rauk, kaasautor

Hetkel kuum