Marta Jaakson • 2. september 2014 kell 15:12

Facio taas pankrotihaamri all

Juuli keskel kuulutati juba kuuendale Facio omanike firmale Facio Eesti OÜ välja pankrot, võlausaldajad loodavad raha kätte saada.

Eilsel võlausaldajate koosolekul andis ettevõtte Facio Eesti OÜ juhatuse esimees ja esindaja kohtus, Riho Kalve, võlgniku vande. Muu hulgas esitas ta kohtule dokumendi, millest nähtus, et kohustusi on ettevõttel enam kui 100 000 euro eest, ent vara ei ole. "Kohustusi on 133 000 eurot. Aga kus vara on?" küsis kohtunik Merike Varusk ning sai selle peale Kalvelt vastuseks: "Vara pole."

Üks võlausaldajatest, Krediidikorralduse OÜ juhataja Ingmar Pärn kommenteeris, et üheski pankrotimenetluses ei ole midagi ette garanteeritud ning lootus võlad kätte saada on siiski olemas. "Üheski keerulises pankrotis, mis Facio kindlasti ka on, ei ole midagi ette garanteeritud," nentis ta. Pärn lisas, et hetkel käib infokogumine. "Kogume infot nii palju kui võimalik, et mitte astuda ämbrisse," lausus ta.

Kalve märkis aga istungi järgselt, et tegemist on mitte tegutsenud ettevõttega, millele on järgi jäänud ainult kohustused ja vara puudub ning võlanõudedki on tegelikult teiste Facio firmade nõuded, mis on solidaarsusnõuded. Kalvel on plaanis suurima võlanõudja, Riigi Kinnisvara ASi (RKAS) nõue vaidlustada. Ta kinnitas kohtus, et talle teadaolevalt on kohtule esitatud andmed vara ja võlgade kohta õiged.

RKAS kinnitas aga, et jätkab Facioga seotud isikute käest tekitatud kahjude väljanõudmist ja kavatseb oma õigusi aktiivselt kaitsta ka järjekordses Facio pankrotimenetluses. RKASi esindas Facio Eesti võlausaldajate esimesel üldkoosolekul vandeadvokaat Elmer Muna advokaadibüroost Tark Grunte Sutkiene.

Facio Eesti OÜ pankrot kuulutati välja 14. juulil. Pankrotiavalduse esitas Favel Ehitus OÜ. Facio omanike värskeim ettevõte Riito Ehitus OÜ on aga Kalve sõnul täiesti eraldiseisev ettevõte, mis tegutseb hästi.

Taust

Asi puudutas aastaid 2004-2007, mil tegutses veel üks Facio Ehituse AS. Süüdistuse järgi esitas firma käibedeklaratsioonides ning tulu- ja sotsiaalmaksudeklaratsioonides maksuhaldurile valeandmeid. Kokku jäi selle tulemusel riigile maksutuluna laekumata 851 000 eurot. Kohtuasja ja maksuvõla maharaputamiseks muutus Facio Ehituse AS ASiks Räga ning selle kõrvale sündis uus Facio Ehituse OÜ.

Tänavu jaanuaris avaldatud riigikohtu lahendiga mõisteti nii Räga kui uus Facio Ehituse kriminaalasjas õigeks. Põhjuseks see, et Räga oli selleks hetkeks juba pankrotis ja pankrot lõppenud raugemisega. Räga pankrot kuulutati välja eelmise aasta suvel ning novembri alguses vara puudusel rauges. Maksuameti nõue ettevõtte vastu oli koos intressidega selleks ajaks kasvanud 1,3 miljoni euroni ja see kanti maha.

Facio Ehituse OÜd polnud aga kuriteo toimumise ajal veel sündinud ning seaduse järgi ei saanud ka teda karistada. Riigikohus märkis, et sarnaste küsimuste paremaks lahendamiseks tulevikus oleks tarvis seadusi muuta.

Tänaseks on pankrotti läinud veel samade omanikega seotud Elinord Ehitus OÜ (end Facio Grupp), Torutööde Projektijuhtimise OÜ (end Facio Enviro), CPK Elekter OÜ (end Facio Elekter), Facio Ehituse OÜ ja omakorda Facio Ehituse OÜst jagunenud Facio Eesti OÜ. Nende kõrval on Facio omanikud loonud uue ettevõtte Riito Ehituse AS, mis endiselt riigihangetel edukalt osaleb.

Facio Eesti OÜ

Firma jagunes Facio Ehituse OÜst 2013. aastal.

Juhatuse liige on Riho Kalve

Pankrotihaldur on Ene Ahas

Firma osanikud on Kaido Saveljev, Riho Kalve, Toomas Tromp ja OÜ Facio Invest.

Facio Invest juhatuse liige on Toomas Tromp, firma osanik on Landstone OÜ, mille omanik on omakorda Luxembourgi registreeritud ettevõtte Baltic Construction Group S.A. ning juhatuse liige samuti Toomas Tromp.

Hetkel kuum