16. september 2014 kell 21:00

Eesti investoreid ahvatleb koduturg

Eesti aktsiainvestorid eelistavad raha paigutamisel ülekaalukalt kohalikke ja naaberriikide ettevõtteid, kuid etteotsa on rebinud ka USA tehnoloogiafirmad ning börsilkaubeldavad fondid. Danske Banki ja Swedbanki Eesti klientide lemmikud on kohalikud dividendiaktsiad Tallink, Tallinna Vesi ja Olympic Entertainment Group. Kuigi LHV ja SEB panga esikolmikusse kuulub veel ka Silvano Fashion Group, siis laias laastus on pilt üsna samanäoline – siinsed investorid eelistavad kindlalt eestimaist.

LHV maaklertegevuse juhi Alo Vallikivi hinnangul on see üsna ootuspärane. “Kuna Tallinna börsi aktsiaid on arvuliselt suhteliselt vähe, jõuavad need tihti tabelite etteotsa, samas on huvi USA tehnoloogiasektori aktsiate vastu pidevalt tõusuteel olnud,” selgitas ta.

Kohalikest firmadest parem pilt. SEB aktsiaturgude analüütiku Kristofer Vähi kinnitusel kaupleb Eesti investor valdavalt Balti turul. Põhjus on tema sõnul nii väiksemad tehingu­kulud kui ka asja­olu, et kohalike ettevõtete käekäiku on hõlpsam jälgida ja neist on lihtsam aru saada. Ta leidis, et eestlaste seas on kõige populaarsemad aktsiad, millel on turul suuremad käibed ning mis pälvivad kõige rohkem meedia tähelepanu. Seejuures panevad investoreid tegutsema nii makro­majanduslikud põhjused kui ka ettevõttekesksed tegurid.

Kauplemisaktiivsuselt teisel kohal seilav Tallink on Vähi hinnangul paljude investorite huviorbiidis järgmisel aastal rakenduva väävli­direktiivi tõttu, mis suurendab kütusekulusid. Kolmandal kohal troonivat Silvanot aga mõjutavad tugevasti majanduslikud ja poliitilised riskid Venemaal, Valgevenes ja Ukrainas. Samuti esikümnesse mahtuvad ettevõtted, nagu Apranga ja Tallinna Kaubamaja, naudivad Vähi sõnul kasvavaid kasumeid tänu reaalpalga tõusust tingitud tarbimiskasvule.

Samas on tema kinnitusel elavnenud eestlaste kauplemine lähiümbruskonna börsidel, näiteks Põhjamaades, kust tulev info on piisavalt lähedal ja tehingukulud madalad. Eesti investoreid ei jätnud SEB panga teatel kevadel külmaks Nokia aktsia, kui Microsoft Soome tehnoloogiahiiu üle võttis, ja palju kaubeldakse Skandinaavia pankadega, mis on ettevõtetena meie investorile tuttavad.

Ehkki tänavu on Balti aktsiaturgude koondkäive aasta algusest võrreldes mullusega vähenenud 26%, on Vähi kinnitusel pikemas perspektiivis viimase kümnendi jooksul aktiivseid kauplejaid kahtlemata lisandunud. Põhjus on tema sõnul lihtne. Lisaks väiksematele tehingukuludele on tehnilised lahendused muutnud kauplemise kõigile kiiremaks ja mugavamaks, vajalik info investeerimisega alustamiseks on lihtsalt kättesaadav ja börsiettevõttedki on oma raportite ja börsiteadetega muutunud läbipaistvamaks ja paremini mõistetavaks.

Headel aegadel investoreid rohkem. Danske Bank Marketsi juhataja kohusetäitja Rainer Änilane märkis, et aktiivsemate väärtpaberiinvestorite arv on läbi aastate näidanud tagasihoidlikku kasvu, moodustades endiselt napi protsendi investeerivate klientide üldarvust. “Nii nagu mujalgi, on minevikus investorite aktiivsusele ja aktiivsete investorite arvule oma jälje jätnud üldine majanduskeskkond ja turgude tervis,” selgitas ta. “Headel aegadel turgude tõusu korral on aktiivsus näidanud kasvu ning langusperioodidel ja turgude suuremate korrektsioonide korral on see näidanud tagasiminekut.”

Lõviosa Danske Banki Eesti filiaali kliente on tema sõnul pikemaajalise investeerimishorisondiga ega osale aktiivselt ise väärtpaberiturgudel. Pangaklientide seas on sarnaselt konkurentidega aasta-aastalt aktiivsemalt tehinguid tehtud tuntud suurettevõtete aktsiatega kohalikul turul, lähiregioonis Soome ja Venemaa aktsiatega ja USAs.

Swedbanki Marketsi valdkonnajuhi Andres Suimetsa kinnitusel võib nende klientide aktsia­eelistused jaotada laias laastus kolmeks: kohalikud aktsiad, lähiregiooni aktsiad ja globaalselt populaarsed aktsiad.

Esimeste hulka kuuluvad tema sõnul eelkõige Olympic, Tallink ja Tallinna Vesi, mis mahtusid käibe poolest kümne enim kaubeldud aktsia hulka ka möödunud aastal. Lähiregiooni emitentide väärtpaberitest on kliendid viimastel aastatel enim tehinguid teinud Nokia aktsiatega, aga esikümnesse on mahtunud ka Fortumi ja Swed­banki enda aktsiad.

Lisaks on esikümnes Suimetsa sõnul tugevalt esindatud globaalsed tegijad ja tehnoloogiasektori ettevõtted, nagu Apple, Facebook, Tesla Motors. Tänavu on esimest korda pingerivisse rebinud populaarse mikroblogikeskkonna Twitter aktsia. “Vaadates pikemat nimekirja, on klientide hulgas iga aastaga aina menukamaks muutunud börsil kaubeldavad fondid, tugevalt on esindatud ka paljud Skandinaavia ja Ameerika ettevõtted, ja ka mõne Venemaa suurettevõtte aktsiad,” lisas ta.

Erinevalt rivaalidest ei soostunud Swedbank ja Nordea pank täpset popimate aktsiate pinge­rivi avaldama. “Kuna pakume aktsiate vahendamise teenust vaid privaatpanga klientidele, siis lähtudes konfidentsiaalsetest kokkulepetest antud klientidega me selletaolisi analüüse ja ülevaateid ei avalda,” põhjendas keeldumist Nordea panga pressiesindaja Kadri Kütt.

 

 

Taust

LHV enimkaubeldud aktsiad

aktsia tehingute arv 2014 I poolaastalOlympic Entertainment Group  2456Silvano Fashion Group  1361Tallinna Vesi  1320Tallinna Kaubamaja  1274Facebook 1163Tallink Grupp  1158Tesla Motors  1099Olainfarm  1032ProShares Ultra VIX Short-Term Fut ETF  731Šiauliu Bankas  726

Allikas: LHV 

SEB enimkaubeldud aktsiad

 1. Olympic Entertainment Group 2. Tallink 3. Silvano Fashion Group 4. Tallinna Vesi 5. Tallinna Kaubamaja 6. Apranga 7. Merko 8. Linas Agro 9. Nokia 10. Ekspress Grupp

Allikas: SEB

 

Danske Banki enimkaubeldud aktsiad

 1. Tallink 2. Tallinna Vesi 3. Olympic 4. Metso 5. Twitter 6. Nokia 7. Plug Power 8. Olainfarm 9. Caverion 10. Qiwi

Allikas: Danske Bank

 

 

 

 

Tasub teada

Kuidas aktsiaid osta?

Aktsiaid saab osta kõigi peamiste Eestis tegutsevate pankade kaudu. Kui pank ei võimalda soovitud aktsiaid osta, tasub soovist teada anda oma maaklerile, kes selle võimalusel ostunimekirja lisab.

Teenustasud:SEB pank: teenustasu 0,2% tehingusummalt + 14 eurotLHV pank: teenustasu 11 ­eurot + 0,3%Nordea pank: soetamiskulu privaatpanganduse klientidele 0,2% tehingumahust, kuid minimaalselt 20 eurotSwedbank: soetamiskulud kauplemiskonto kaudu minimaalselt 14,06 eurot või 0,15% tehingusummastDanske Bank: teenustasu 0,25%, minimaalselt 31,96 eurot

Allikas: Äripäev, pangad

Hetkel kuum