Aeg investeerida krüptorahasse?

22. september 2014, 14:37

Investorid, keda kõrge volatiilsus ei heiduta, võiksid kaaluda investeerimist krüptorahasse.

Pärast viimase aasta fenomenaalset populaarsuse kasvu on enamik investoreid ilmselt kuulnud krüptorahast bitcoin. Neile kes pole - tegemist on arvutite loodud elektroonilise valuutaga, millega kaubeldakse reguleerimata turgudel ja mis tänu madalate kuludele ja ülekannete kiirusele kasvatab aina enam populaarust nii ettevõtete kui ka eraisikute seas.

Kui 2008. aastal Satoshi Nakamoto poolt loodud virtuaalraha oli algusaegadel vaat et väärtusetu, siis tänaseks on 1 bitcoini hind kerkinud 405 dollarile. Kuigi teised krüptorahad nii populaarsed pole, on need uue potentsiaalse investeerimisobjektina üha enam tähelepanu võitmas.

Digitaalseid valuutasid jälgiv veebiväljaanne CoinDesk ennustab, et veel selle aasta lõpuks on maailmas kokku 8 miljonit bitcoini kauplemiskontot ehk „rahakotti“ ja 100 000 ettevõtet, kes valuutale risti ette ei löö.

Teisest küljest on vähe finantsinstrumente, mis oleks viimastel aastatel tekitanud samavõrd tuliseid vaidlusi ja hirmujutte, kui seda on teinud bitcoin. Mainele pole kasuks tulnud kurikuulsad turvarikked. Üks kuulsamaid neist ehk poole miljardi dollari kadumine maailma tuntuimalt bitcoiniturult Mt. Gox. Häkkerite virtuaalraha varguse peale oli Jaapanis tegutsev börs sunnitud esitama Tokio piirkonnakohtule koguni pankrotikaitse avalduse.

Virtuaalraha toetajate hinnangul on selliste näidete puhul lühinägelik süüdistada krüptoraha nõrkust. Maineka Duke’i ülikooli majandusprofessori Campbell R. Harvey sõnul näiteks tõestas Mt. Gox ennekõike börsi enda ebaturvalisust. „Süüdistada Bitcoini Mt. Goxi pankrotis on sama nagu süüdistada USA dollarit Lehman Brothersi kokkuvarisemises,“ piltlikustas ta Wall Street Journalile antud intervjuus.

J.P. Morgan Chase & Co välisvaluutade ja rahvusvaheliste hinnastrateegiate juht John Normand nimetas aasta algus saadetud aruandes traditsiooniliste valuutadega võrreldes tunduvalt halvemaks. „Bitcoin on suure tulupotentsiaaliga valuuta, aga sel on ka kõrge volatiilsus ja madal likviidsus,“ selgitas ta, lisades, et igaüks peaks ise otsustama, kas kõrged teenimisväljavaated riske õigustavad.

Harvey hinnangul on üks Bitcoini nõrkus ka võrdlemisi väike turg, mistõttu kannatab suurtes kogustes müümise puhul ka hind. Bitcoini turumaht on hinnanguliselt 6 miljardit dollarit. „Bitcoin ei olnud kunagi mõeldud spekulatiivseks investeerimisvahendiks,“ nentis ta. „Selle peamine eesmärk oli vahendada tõhusat kauplemist minimaalsete tehingukulude ja kõrge turvalisuse juures.“

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. September 2014, 12:45

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing