22. september 2014 • 2 min
Jaga lugu:

Aeg investeerida krüptorahasse?

Investorid, keda suur volatiilsus ei heiduta, võiksid kaaluda investeerimist krüptorahasse. Pärast viimase aasta fenomenaalset populaarsuse kasvu on enamik investoreid ilmselt kuulnud krüptorahast bitcoin.

Neile, kes pole – tegemist on arvutite loodud elektroonilise valuutaga, millega kaubeldakse reguleerimata turgudel ja mis tänu väikestele kuludele ja ülekannete kiirusele kasvatab ­aina enam populaarust nii ettevõtete kui ka eraisikute seas.

Kui 2008. aastal Satoshi Nakamoto loodud virtuaalraha oli algusaegadel vaat et väärtusetu, siis nüüdseks on 1 bitcoini hind kerkinud 405 dollarile. Kuigi teised krüptorahad nii populaarsed pole, on need uue potentsiaalse investeerimisobjektina üha enam tähelepanu võitmas.

Digitaalseid valuutasid jälgiv veebiväljaanne CoinDesk ennustab, et veel selle aasta lõpuks on maailmas kokku 8 miljonit bitcoini kauplemiskontot ehk “rahakotti” ja 100 000 ettevõtet, kes valuutaga kauplemisel risti ette ei löö.

Kaalu hüvesid ja riske. Teisest küljest on vähe finantsinstrumente, mis oleks viimastel aastatel tekitanud samavõrd tuliseid vaidlusi ja hirmujutte, kui seda on teinud bitcoin. Mainele pole kasuks tulnud kurikuulsad turvarikked. Üks kuulsamaid neist ehk poole miljardi dollari kadumine maailma tuntuimalt bitcoiniturult Mt. Gox.

Virtuaalraha toetajate hinnangul on selliste näidete puhul lühinägelik süüdistada krüptoraha nõrkust. Maineka Duke’i ülikooli majandusprofessori Campbell R. Harvey sõnul näiteks tõestas Mt. Gox ennekõike börsi enda ebaturvalisust. “Süüdistada bitcoini Mt. Goxi pankrotis on sama nagu süüdistada USA dollarit Lehman Brothersi kokkuvarisemises,” piltlikustas ta Wall Street Journalile antud intervjuus.

J.P. Morgan Chase & Co välisvaluutade juhi John Normandi hinnangul on bitcoin suure tulupotentsiaaliga valuuta, aga sel on ka suur volatiilsus ja väike likviidsus. Üks miinus on võrdlemisi väike turg (6 miljardit dollarit), mistõttu kannatab suurtes kogustes müümise puhul ka hind. Nõnda jääbki igaühe enda otsustada, kas suured teenimisväljavaated riske õigustavad.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt