Rivo Sarapik • 2. detsember 2014 kell 12:21

TOP100: riigifirmade tõus, mulluste võitjate kadumine

TOP100 võitis tänavu Olympic Entertainment Group.  Foto: Raul Mee

Tänavuse Eesti Edukamate Ettevõtete TOP100 võitjad olid riigifirmad, kaotajad aga eelmise aasta parimad.

Tänavuse Eesti Edukamate Ettevõtete Edetabeli paremad rõhutavad kõik töötajate rolli firma arengus.

Pingerea võitis pärast paarikümneaastast võitlust meelelahutusfirma Olympic Entertainment Group. Mullu kasvatas firma käivet 7% võrra, tänavu üheksa kuuga ulatub kasv 2%ni. Ettevõtte juht Madis Jääger on siiski optimistlik ning käibe kasvatamiseks on klientide naeratuste hulk seotud töötajate motivatsioonipaketiga.

Töötajaid kui kasvu tagajaid tõi esile ka edetabeli teine, Eleringi juht Taavi Veskimägi. "Eleringi peamine kapital on siin töötavate inimeste teadmised, oskused ja kogemus. Eleringis lahkub seega igal õhtul peale tööd arvestatav osa põhivarast peaukse kaudu koju," kommenteeris ta. "Juhatuse ülesanne on need inimesed järgmisel hommikul tuua tagasi tööle."

Mõõduvõtu üks silmapaistvaid tõusjaijd on Tartu ehitusettevõte Kodumaja, mille juht Lembit Lump rõhutas samuti personali tähtsust firma arengus. Tänavu Äripäeva Tartumaa TOPi võitnud ning ehitusfirmade pingereas II koha saavutanud ettevõtte üks omanik selgitas, et kasvu toovad tuumiktöötajad, kes on firmas 15-20 aastat toimetanud. Sellest hoolimata jätkub neil ideid rohkem, kui teha jõutakse. 

TOP100 põhineb kuuel majandusnäitajal, millede järgi seati ettevõtted alapingeridadesse. Need näitajad on käive, kasum, käibe kasv, kasumi kasv, varade tootlikkus ja rentaablus. Parimad panid kasvama head lepingud, aga ka ühinemised ning investeeringud.

Eesti Edukamate Ettevõtete TOP100

Äripäeva edetabel, mis reastab Eesti suurimad edukad ettevõtted.

Eesti pikaaegseim ettevõtteid tunnustav algatus.

Pingerea aluseks on 500 käibelt suuremat Eesti ettevõtet. Lisaks käibele arvestame koondedetabeli koostamisel ärikasumit, käibe ja kasumi kasvu, rentaablust ning varade tootlikkust.

Tänavuses edetabelis osalemiseks pidi firma mullune käive olema vähemalt 14,7 mln eurot.

Tänavune edetabel oli järjekorras 22.

Äripäeva edetabelid leiab www.aripaev.ee/top

Riigifirmade paraad edetabelis

Lisaks töötajate panuse väljatoomisele oli tänavuse edetabeli ühisnimetaja ka riigifirmade esiletõus - esikümnest oli iga neljas riigile kuuluv äriühing. Ekspertide hinnangul ei näita see tingimata seda, et eraettevõtteid juhiti mullu kehvemini. Riigifirmade tingimused lihtsalt soosisid neid.

Keskmiselt kasvas riigifirma mullu kiiremini kui TOP100 osalenud firmad - 15% käibekasvu 11% vastu. Mitmed aga kasvasid teistest kordades kiiremini - näiteks riiklik vedelkütusevaru agentuur OSPA enam kui kolm korda. Samas ei pruugi mullust edu võtta jätkuvana, mitmed, teistes seas Eesti Energia, on tänavu kehvematest tulemustest teatanud - nii võivad nad järgmise aasta edetabelis hoopis teistel kohtadel asuda.

Riiklike äride edukas käekäik aga pani tõstatama küsimust, kas ja millised riigifirmad tasuks erastada, näiteks kas täielikult või osaliselt börsile viia. Seeläbi saaksid nende arengust ja väärtuse kasvust kasu ka siinsed elanikud neisse investeerides. Seni on valitsev partei lisaks ka kapitaliturgu elavdavale otsusele vastu seisnud.

Lisaks TOP100 pingereale pani Äripäev esimest korda oma TOPide metoodika järgi riigifirmad pingeritta ehk selgitas neist parima. Lisaks koondtabelile, kus veerandsada edukamat koos, tõime välja ka kõige suuremadkasumlikumad ning paremini töötavad ettevõtted.

Eelmised võitjad suuremad kaotajad

Möödunud aastal TOP100 silmapaistnud firmad tänavu seda ei teinud. Mullune võitja, Oleg Ossinovskile kuuluv raudteetaristuettevõte Skinest Rail kaotas eelmisel aastal käibest 42% ja taandus 167. kohale. Selline langus oli Ossinovski sõnul aga oodatud ning kehv seis jätkub ka tänavu.

Oodatud oli ka möödunud aasta kõige kiiremini kasvanud, 72 korda müügitulu kergitanud SRÜs ja Venemaal ehitusprojektidega tegelev Ideab Eesti OÜ. Mullu üles sööstnud ja esikümnesse murdnud ettevõte jäi projekteerimisaasta tõttu ilma 70% käibest ega ületanud TOP100 käibe alampiiri ehk 14,7 mln euro nõuet, jäädes nii tabelist välja. Firma juht ja üks omanik Galina Nikitina selgitas, et selline tulemus on "täiesti normaalne" ning paneb muretsema vaid kõrvaltvaatajad.

Suurelt langes ka näiteks KMG Insenerehituse AS, mille juht Indrek Pappel selgitas, et konkurents ehitusturul on tihenenud selliseks, et taas tehakse hangetel pakkumisi alla omahinna.

Rekordkäive tuli kasumi arvelt.  Foto: Äripäev
Hetkel kuum