Mulluse võidutseja käive langes pea 70%

23. november 2014, 00:01
Ideab Project Eesti omanik Galina Nikitina.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20141123/NEWS/141129908/AR/0/Galina-Nikitina-.jpg

Eesti Edukamate Ettevõtete TOP100 mulluseid parimaid käibekasvatajaid tänavu esiotsast ei leia. Aasta tagasi edetabelis üks säravamaid võidutsejaid, hoonestusprojektidega tegelev Ideab Project Eesti käive langes möödunud aastal 67%.

Languse tõttu kahanes firma käive niivõrd, et ettevõte ei mahtunud TOP100 edetabelisse, sest pingereas osalemise käibe alampiir oli tänavu 14,7 mln eurot.

Küsimustele vastab Ideab Project Eesti üks omanik Galina Nikitina, kes ei pea käibe järsku kukkumist katastroofiliseks.

Läinud aastal langes teie firma käive võrreldes aasta varasemaga 67%.

See on täiesti normaalne. Meie tegevust on vaja kolme aasta lõikes vaadata. Umbes poolteist aastat kestab projekteerimine, hiljem ehitame. Objektid on väga mahukad. Kui ehitus käib, siis tõuseb ka käive, projekteerimisfaasis see langeb. Eelmisel aastal oli meil puhtalt projekteerimine.   

Ainult teised imestavad -- midagi tundub valesti olevat.

(Naerab) Jah, aga oleme spetsiifilise suunitlusega, iga ettevõte ongi erinev. Meil on ebastandardsed objektid. Banaalse graafiku järgi meie tulemusi vaadata ei saa.

Kuidas Venemaa sanktsioonid teie tegemisi mõjutavad?

Sanktsioonid mõjutavad meid väga tugevalt. Ka suuremad riigid Austria ja Saksamaa kannatavad seetõttu. Kõigil tootjatel, kellega suhelnud oleme, on tellimuste maht kukkunud. Pidime Venemaal kolme projektiga alustama, aga nüüd on need ootele jäetud. Rubla kurss euro suhtes on väga tugevalt kukkunud, kui võrrelda ajaga, mil pakkumisi tegime.

Mis seisab järgmises majandusaasta aruaandes, kui sanktsioonid firmale nii palju kahju teevad?

Ei tea, vara öelda. Aasta lõpuni on veel aega – võib-olla saame mõne suure tellimuse ja tulemused on normaalsed.

 

Kui sanktsioonid näiteks veel kaks aastat kestavad, mis siis saab?

Otsime uued turud, kuhu liikuda ja hakkame seal tööle. Praegugi oleme suuna võtnud Kasahstani, kus ehitame näiteks erinevaid sildu.

Kuidas seal läheb?

Uuele turule sisenemiseks on vaja omajagu vahendeid ja aega. Uues kohas ei suju midagi kiiresti. Uusi tulijaid ei oodata ju kusagil, nii et teeme kõvasti tööd Kasahstanis, laieneme, on ka edusamme. Alustasime koostööd saksa tootjatega, püüame tellimusi saada. Kui sanktsioonid jätkuvad, siis keskendume Kesk-Aasiale.

Olete ka Mongoolia turul. Kuidas seal lood on?

Mongoolias on väga tihe konkurents hiinlastega, kes on valmis töid madalama hinnaga tegema.

Mongoolias on meie projektid seotud spordi, koolide ja lasteaedadega. Seal rajatakse väga palju spordihooneid, olgu need siis mõeldud kergejõustiklastele või siis on täiesti funktsionaalsed hooned, kus on kõigile tegevust.

Kas töötajate leidmine teile peavalu ei tee?

Meil õnnestus lõpuks leida väga kompetentsed konstruktorid Ukrainast. Muidu aga on väga suur probleem -- ja seda ilmselt kõikjal--, et on väga vähe kvalifitseeritud insenere. Meil läks heade inseneride otsimisele kolm aastat.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. November 2014, 14:33

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing