Ilves pooldab sularahata ühiskonda

Toomas Hendrik Ilves  Foto: Andres Haabu
Äripäev • 9. september 2016 kell 6:42

President Toomas Hendrik Ilves leiab, et demokraatia kaitseks oleks parim lahendus sularahavaba ühiskond.

Ilves käis idee välja eile Avatud Ühiskonna Foorumil "Venemaa Euroopas: mida toob tulevik?", kus märkis, et nn pehme jõu kasutamise meetodite tipus on jälitamatu sularaha, vahendas ERRi uudisteportaal.

Ilves märkis, et riikides, kus demokraatia on nõrk, lokkab korruptsioon, kus sularaha mängib olulist rolli. Seetõttu leiabki ta, et kaotades sularaha, saaks demokraatiat märgatavalt tugevdada. Tema sõnul on tehnoloogia selleks valmis.

Nii jääks tema sõnul ära olukord, kus Saksamaal valimised kaotanud poliitik leiaks põhimõtteliselt juba järgmisel päeval töö Gazpromis.

"Nõrk demokraatia ja korrumpeerunud ühiskond käivad käsikäes ja anonüümne sularaha on kahtlemata korruptsiooni võimendi. Korruptsiooni vastu aitab võidelda ainult läbipaistvus rahatehingutes. See on küll väga radikaalne idee, aga selle tagaks sularaha kaotamine ja jälgitavad rahaülekanded," ütles president.

Ilves tuletas meelde, et näiteks 500-euroseid ei võeta ringlusest ilmaasjata, sest kasutajate seas oli märkimisväärne hulk kurjategijaid.

Loe lähemalt ERRi uudisteportaalist.

Hetkel kuum