„Kui loll peab olema, et sinna raha panna...“

09. detsember 2016, 07:30
OneCoini skeemist teenivad Sebastian Greenwood, Ruja Ignatova ja Juha Parhiala.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20161209/NEWS/161209744/AR/0/AR-161209744.jpg

Mitmekordset tootlust lubav krüptoraha OneCoin on kahe tegutsemisaasta jooksul sattunud nii mõneski riigis uurimise alla. Investorite arvates on OneCoin ilmselge pettus, eksperdi hinnangul on see sarnastest skeemidest keerukaim.

Ka Eestis aktiivselt liitujaid värbav skeem on investor Madis Müüri sõnul puhas püramiidskeem ja pettus. „Ma ei tea, kui loll peab olema, et sinna raha panna,“ imestas ta. Müür lisas, et mingit reaalset kauplemist ei toimu ja OneCoin on lihtsalt õhu müümine. Näiteks lubatakse, et sisse pandud 5000 eurost kasvab kolme kuuga 35 000eurone nädalane sissetulek.

Bulgaarlanna Ruja Ignatova juhitav võrgustik loob väidetavalt krüptorahal põhinevat ülemaailmset maksesüsteemi. Programmiga liitujad ostavad krüptoraha ning neile väidetakse, et selle väärtus pidevalt tõuseb. Prooviks saab virtuaalsete müntidega kaubelda praegu süsteemi sees, 2018. aastal lubavad nad aga minna börsile. Siis saab oma virtuaalse raha maha müüa nende kinnitusel kordades kallimalt.

Hinna määrab firma ise

Ka investor Taavi Pertman nimetab OneCoini õhu müümiseks. „Kui seal ei ole midagi peale selle, et arvutis on veebilehel number, siis see ei ole krüptovaluuta,“ selgitas ta. Pertmani sõnul lubab OneCoin pidevalt, et tuleb jälle millegi uuega välja ning selle lootuse peal süsteem töötabki. „Küll pidi saama sellega kaubelda valuutavahetuste saitidel, kus krüptovaluutad on, siis nad ehitasid mingi enda saidi, kus tegelikult mitte midagi teha ei saa ja kus nad ise määravad, et OneCoini hind on tõusnud juba nii palju,“ tõi ta näiteid.

Krüptoraha ekspert Asse Sauga rõhutas, et rahast teeb raha see, et seda peab saama ka kasutada. „Raha peab olema kaubeldav, teda peavad vastu võtma kaupmehed, turud ja nii edasi. See annab talle väärtuse. OneCoini puhul aga kipub raha väärtus põhinema ainult uue massi kasutajatel,“ rääkis Sauga.

Tema hinnangul on OneCoin sealmaal, kus rahale annab väärtuse uute inimeste süsteemiga liitumine, mis viitab püramiidskeemi tunnustele. „Nad väidavad, et raha väärtus on kasvanud, aga kogu see info tuleb ühest keskselt kontrollitud kohast ja see OneCoin ei ole kaubeldav avalikel turgudel. Mis tähendab, et tegelikult see üks Bulgaaria naine võib selle hinna defineerida või otsustada,“ ütles ta, et hind ei ole kujunenud loomuliku nõudluse ja pakkumise tulemusel.

Sauga ei julge OneCoini siiski puhtaks pettuseks nimetada, ehkki nende võtted ja skeem on väga kahtlustäratavad. Tema sõnul võib seal taga olla lihtsalt eesmärk saada teistsuguste meetoditega kokku kriitiline mass uue loodava panga kliente.

Jaburad lubadused

OneCoini väidetava plaani kohta 2018. aasta teises kvartalis börsile minna ütles Müür, et seda väidavad kõik. „Isegi Investoriteliit väidab seda. See on umbes sama hea, kui ma väidan, et ma teen 2018 ühe miljardi, see on absurdne.“ OneCoini Eesti juht väidab, et lisaks börsile minekule on kindel ka see, et nende krüptoraha väärtus ei lange. „Sama juttu aeti kinnisvara kohta ka 2007. aastal. Kui juba selline väide õhus on, on see reaalne pettus,“ lausus Müür seda väidet kuuldes.

Pertman on näinud, et OneCoini krüptovaluutat on üritatud ka soodushinnaga maha müüa, millest ta järeldab, et sealt ei ole väga võimalik ka enda raha välja võtta. „Raha väljavõtmiseks on seal mingisugused eritingimused,“ ütles ta, et raha ei saa korraga välja võtta, seda saab teha vaid pika aja jooksul jupikaupa.

Kontrollitakse ühest punktist

Sauga sõnul on OneCoin keskselt kontrollitud ja privaatne krüptoraha, mis on oma iseloomult mittetraditsionaalne. „See on järjekordne pangandusraha elektroonilises vormis. Aga ta ei ole bitcoini-laadne hajutatud krüptoraha, vaid seal põhineb kõik ühel autoriteedil, Bulgaaria naisel, ja kogu süsteem on keskelt kontrollitud,“ selgitas Sauga.

Tema teada ei ole OneCoini taga suurt arendusressurssi. Räägitud on neljast arendajast. Sellest Sauga sõnul ei piisa, et üles ehitada võimsalt reklaamitud süsteemi. Lisaks on OneCoin oma keskse punkti tõttu kergesti rünnatav, mida tavapärane plokiahela süsteem oma hajutatuse tõttu ei ole.

Kaheldav sertifikaat

Sauga sõnul rohutab OneCoin palju seda, et neile on tehtud mingisugune audit, mille alusel on väljastatud sertifikaat. „Ka seda tasub kriitiliselt vaadata. Kui on avatud ja läbipaistev süsteem, siis sellist tehnilist ja finantsauditit ei ole väga põhjust teha, sest asjaosalised saavad niikuinii vaadata, mis süsteemis sees toimub. Suletud süsteemi puhul on auditid olulised, et öelda, kas seal mingit pettust sees pole,“ sõnas ta. 

OneCoini puhul olevat selle auditi teinud keegi audiitor Bulgaaria firmast Semper Fortis Ltd. "Auditi sisu on samas väga lühike ja lakooniline, mis tekitab jällegi küsimusi," leidis Sauga.

Politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Marie Aava kinnitusel Eestis ühtegi menetlust OneCoini suhtes alustatud ei ole, aga nad koguvad infot ja kontrollivad asjaolusid. „PPA soovitab inimestel olla väga ettevaatlik suurt kasu lubavate „investeerimispakkumiste“ suhtes ning kaaluda väga põhjalikult enne iga investeerimisotsuse tegemist,“ lisas ta.

Finantsinspektsioonist vastati OneCoini kohta, et nende järelevalvet puudutav tegevus ei ole avalik.

OneCoini Eesti eestvedaja Avo Väliste kommentaarideks aega ei leidnud. Loe, kuidas ta uusi liikmeid värbab.

Vaata ka videost, milliseid väiteid esitab ta iganädalasel esitlusel OneCoini ulmelise edu kohta:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    08. December 2016, 23:41
    Otsi:

    Ava täpsem otsing