Sakslastel hakkas kulla kojutoomisega kiire

Kuld Frankfurdis.  Foto: EPA
Mait Kraun • 11. veebruar 2017 kell 5:15

Saksamaa toob tagasi kodumaale kullareservid, mida hoitakse New Yorgis ja Pariisis. Seda tehakse plaanitust kiiremini, sest ka eurotsooni keskmes tuntakse valuuta stabiilsuse pärast muret, vahendab CNBC.

Saksamaa transportis külma sõja ajal suurema osa oma kullast USAsse ja Prantsusmaale, et maandada riske. Kokku on riigil 3378 tonni kulda, mille väärtus on 120 miljardit eurot. Taolised varud iseloomustavad Saksamaa majanduslikku võimu ning stabiilsust.

Euroopas on aga palju probleeme ning riikides tekivad pidevalt kriisid. Saksamaa avalikkus soovib, et kulda hoitaks kodumaal. Mõned isegi ütlevad, et eurotsooni lagunemisel tuleb uus Saksa mark tagada kullaga.

Praeguseks on New Yorgist ja Pariisist tagasi toodud 583 tonni kulda. Bundesbank (Saksamaa keskpank) plaanib 2017. aasta lõpuks kätte saada poole kõigist kullavarudest. Varem plaaniti selleni jõuda 2020. aastal. Pool kullast, mis veel tuuakse Frankfurti, on jaotatud New Yorgi Föderaalreservi ja Inglise Keskpanga vahel.

„Oleme pidanud USA presidendi Donald Trumpiga palju rahapoliitika arutelusid. Oleme rääkinud makromajandusest ja ka teistel teemadel. Me usaldame USA keskpanka,“ ütles Bundesbanki juhatuse liige Carl-Ludwig Thiele. „Trump ei ole New Yorgis asuvate ladude kohta veel midagi öelnud.“

Euroopas on heitlikud ajad, sest sel aastal toimuvad mitmetes riikides valimised, mis võivad Euroopa Liidu ja eurotsooni tuleviku küsimärgi alla seada. Prantsusmaa presidendiks kandideeriv Marine Le Pen ütles, et tahab oma võidu korral eurost loobuda ning korraldab ka ELi liikmelisuse referendumi. Itaalia eliidivastane Viie tärni liikumine on avalikult öelnud, et tahab riigi euroalast välja viia. Euroala tulevik ei ole seega sugugi kindlustatud.

Eurovastased ütlevad, et euroala jäikus sunnib rakendama kasinusmeetmeid, mis hoiab töötuse määra kõrgel ning palgad madalal. Nende arvates mõjub see kehvasti ka konkurentsivõimele. Kuna euroala riigid on väga erinevad, kuid peavad fiskaalpoliitiliselt käituma sarnaselt, tekitab see palju pingeid. Lõpuks hakkab olukord euroala peamisele eesmärgile vastu töötama.

Sakslased, kelle seis on praegu küllaltki hea, peavad nõrgemaid majandusi rahastama. Teiste riikide inimesed aga usuvad, et Saksamaa on just see riik, mis neid ära kasutab. See tekitab rahvaste vahel palju pingeid.

Bundesbank teatas, et Frankfurti tuuakse vaid pool kullavarudest, ülejäänu jäetakse New Yorki ja Londoni. Suurbritannia lahkumine EList nende plaane ei muuda ning London on jätkuvalt üks turvalisemaid kohti, kus oma kulda hoida, märgivad rahapoliitikud.

Thiele ütles, et kullavarude transportimine on seni maksma läinud 6,9 miljonit eurot.

Paljud sakslased on väljendanud muret, et osa nende kullast ei pruugigi enam alles olla. Bundesbank lubas institutsioonide läbipaistvust suurendada, et rahvast maha rahustada.

Külma sõja ajal asus 98 protsenti Saksamaa kullavarudest välismaal. Kui nüüdne transportimine läbi saab, jääb New Yorki hoiule 1236 tonni kulda, Londonisse 432 tonni ja ülejäänu on Frankfurdis.

Hetkel kuum