Capfield: kaubanduskinnisvara hulk surub üürihinna alla

Norde ja Lasnamäe Centrumit haldava Capfieldi juhatuse liige Ruben Gornischeff   Foto: Andres Haabu
Maarit Eerme • 13. märts 2017 kell 14:30

Kuna üha tihenevas konkurentsis kaubanduskinnisvara pakkumiste maht suureneb, võib see muuta kaupmeestele üürid soodsamaks, ütles Norde ja Lasnamäe Centrumit haldava Capfieldi juhatuse liige Ruben Gornischeff.

„Oleme seni suutnud veel üürihindu tõsta, kuid arvan, et järgnevatel aastatel üürihinnad pigem ei kasva,“ ütles Gornisheff intervjuus Äripäeva teemaveebile kaubandus.ee. Ta lisas, et Lasnamäe Centrumis on nad üürnike vahetusega teinud kokkuleppeid, mis on Capfieldile soodsamad.

Gornisheffi hinnangul muutuvad üüritasemed tulevikus rohkem vastavaks konkreetsele keskusele ja selle asukohale.

Kui palju Capfieldi keskuse kaupluste üürihind 2016. aastal kasvas ning kui palju plaanite tõsta tuleval aastal?

Capfieldi portfelli keskmine üürimäära kasv 2016. aastal oli ligi 3%. Capfieldi üüritulu on kasvanud eelkõige aktiivse juhtimise tulemusel, oleme teinud oma keskustes üürnike vahetusi, mis on võimaldanud tõsta ka üürimäärasid. Samuti on mitu meie üürilepingut seotud fikseeritud üüritõusuga.

Praegu oleme veel suutnud üürihindu tõsta, kuid arvan, et järgnevatel aastatel üürihinnad pigem ei pruugi kasvada. Lasnamäe Centrumis oleme üürnike vahetusega teinud kokkuleppeid, mis on meie jaoks soodsamad. 

Näen, et tihenevas konkurentsis pakkumiste maht suureneb, see võib muuta kaupmeeste poolt vaadatuna üürid soodsamaks, seda just eelkõige teisejärgulistes asukohtades. Suurtes ja väljakujunenud keskustes üüritasemele suurt muutust näha ei ole. Selgelt võib välja öelda, et tulevikus muutuvad üüritasemed rohkem vastavaks konkreetsele keskusele, selle keskuse asukohale, mis tuleb selgelt keskuse populaarsusest. Võib hinnata et järgnevatel aastatel on seoses eeldatava konkurentsi suurenemisega turul ruumi üüritasemete korrigeerimiseks ja diferentseerumiseks vastavalt asukohale ja situatsioonile.

Kuidas Capfieldi keskuses üüri arvestatakse, kas fikseeritult või vastavalt keskuses asuva kaupluse käibele?

Kaubanduses on müük peamine näitaja, oluline on, kui palju käivet ruutmeetri kohta kuus või aastas tehakse. Selle kaudu saame hinnata, kas kauplus on edukas või mitte. Eri kaubagruppidel on kujunenud välja käibed, mida peetakse heaks.

Meil on enamikul juhtudel üüri tasu fikseeritud, kuid umbes kolmandikul juhtudel on kokku lepitud ka lisaks käibest tulenev üür või lisaüürimakse, kui käive saavutab või ületab teatud taseme. Seda viimast kasutatakse kõige aktiivsemalt just rõiva- ja jalatsikaupluste puhul, kus seda on lihtne jälgida.

Mille järgi arvutate, milline on õiglane üür rentnikule?

Üüritaseme juures lähtume sellest, milline on turu keskmine üüritase. Võime välja öelda, et oleme teinud ka otsuseid, mis ei ole tingitud võimalikult suure üüritulu saamisest, vaid üürniku pakutavatest teistest väärtustest, millega paraneb üldine kaubanduskeskuse tase. Usun, et lähiajal hakkab see laiemalt levima, et keskused teevad otsuseid üürniku valikul just sisust ning jätavad üüri summa teisejärguliseks.

Loe täispikka intervjuud Capfieldi juhatuse liikme Ruben Gornischeffiga Äripäeva teemaveebist kaubandus.ee. 

Hetkel kuum