Ametiühingute keskliit ei hinda õigeks olukorda, kus Eesti Energia teenib rekordkasumit, ent samal ajal püüab vähendada varasemalt kollektiivlepingutega tagatud töötajate õigusi. Eesti Energia pole kriitikaga nõus.
- Tänane protest Tallinnas. Foto: Andras Kralla
Erimeelsuse väljendamiseks korraldas energeetikatöötajate ametiühingute liit täna piketi.
Ametiühingute keskliit selgitas pressiteates, et kuigi riigile kuuluv ettevõte Eesti Energia teenis 2016. aastal rekordiliselt 171 miljonit eurot puhaskasumit, soovib ettevõtte endiselt oma töötajate arvelt kokku hoida. “Pikett ei toimu Eesti Energia vastu, vaid töötajate toetuseks. Eesti Energia ei tohiks unustada, et töötajad on need inimesed, kelle pühendunud töö ettevõttele kasumit teenib ja ilma töötajateta poleks ka Eesti Energiat,” nentis Eesti Ametiühingute Keskliidu esimees Peep Peterson.
Ametiühingujuhi sõnul on kõik punktid kollektiivlepingus aastatepikkuste läbirääkimiste tulemus ning nende kaotamine mõjub halvasti töötajate motivatsioonile, mis otseselt mõjutab kogu ettevõtte tulemuslikkust.
„Eesti Energia soovib viia kollektiivlepingutes kokkulepitud tingimused seadustega tagatud miinimumini. Ma väga loodan, et tööandja saab aru, et see pole mõistlik pakkumine. Olukorrale tuleb kiiresti lahendus leida,“ kommenteeris Peterson.
- Energiatöötajate protest. Foto: Andras Kralla
Eesti Energia aga teatas, et arvestab jätkuvalt nii sektori konkurentsivõime tagamise kui palkade kasvuga. Eesti Energia energiatootmise töötajate palgad moodustavad ligikaudu 20% elektritoodangu omahinnast, mõjutades oluliselt ettevõtte konkurentsivõimet avatud turgudel. Eesti Energia eesmärk on säilitada töökohad ja olla energiaturgudel konkurentsivõimeline, seisis pressiteates.
"Peame väga oluliseks, et meie töötajad saaksid konkurentsivõimelist töötasu. Selleks oleme suurendanud Enefit Energiatootmise töötajatel põhipalka 2017. aastal keskmiselt 5%. Soovime, et kollektiivlepingutes olevad seaduses ettenähtust soodsamad hüved oleksid üle viidud töötajate põhitasudesse. See annaks töötajatele kindlustunde ja garantii, et nende töötasu on tõesti konkurentsivõimeline. Näiteks võimaldaks kõrgem palk saada tulevikus kõrgemat pensioni, aga ka lihtsamalt pangast laenu taotleda, samuti mõjutab kõrgem palk puhkuserahasid," sõnas Eesti Energia juhatuse liige Raine Pajo.
Eesti Energia selgitas, et vastavalt kehtivale kollektiivlepingule laienevad Enefit Energiatootmise töötajatele 14 toetust ja 9 lisatasu, mis on soodsamad seaduses määratud tingimustest. "Teistes Eesti Energia üksustes ei kehti samaväärsed toetused ja lisatasud samas mahus. Meil on kontsernis kokku 7 kollektiivlepingut, kus igaühes on tingimused veidi erinevad. See erinevus võib kajastuda ka palganumbris," märkis Pajo.
"Viimati oleme arutanud ametiühingutega ettepanekut tõsta 1. aprillist juba toimunud põhipalga 5protsendilisele kasvule lisaks töötajate põhipalka veel keskmiselt 3% võrra ja säilitada kõik kehtivad lisatasud ja soodustused, kuid vähendada samas töötajate lisapuhkusi kuni 7 päeva võrra," rääkis Pajo Eesti Energia ettepanekust ametiühingutele.
2016. aasta lõpu seisuga oli Eesti Energia Ida-Virumaa ettevõtete keskmine kuu kogupalk ca 1400 eurot, mis on kõrgem nii Ida-Virumaa (ca 900) kui kogu Eesti (ca 1200) keskmisest kuu kogupalgast. Eesti Energias on 1. aprilli seisuga 5769 töötajat, erinevatesse ametiühingutesse kuulub töötajaskonnast 2905 inimest, kellest 85% töötavad Ida-Virumaal.
- Energiatöötajate protest. Foto: Andras Kralla
Seotud lood
Eestis seisavad tuhanded lapsed ja pered silmitsi väljakutsetega, mida on raske ette kujutada. Üks väike heategu võib nende elus palju muuta. Sel aastal astus
Wallester – innovaatiline finantstehnoloogia ettevõtte, mida tunnustati hiljuti Eesti edukaima idufirmana – olulise sammu ja asus partneriks MTÜ-le
Naerata Ometi. Selle organisatsiooni eesmärk on tagada, et keegi ei peaks eluraskustega üksi silmitsi seisma.