Sirje Rank • 19. aprill 2017 kell 13:00

Trumpi viisaefekt – tööjõu sisserändeks tihedam sõel

USA president Donald Trump  Foto: Scanpix/Reuters

Tihedalt USA presidendi Donald Trumpi kiiluvees karmistasid oma oskustööliste viisaprogramme sel nädalal ka Austraalia ja Uus-Meremaa.

Teisipäeval allkirjastas USA president Donald Trump korralduse, mille eesmärk on revideerida põhjalikult tööviisade (H-1B) süsteem, mis peaks riiki tooma eelkõige kõrgepalgalisi tippspetsialiste, kuid mida ulatuslikult kasutatakse hoopis kohaliku tööjõu asendamiseks madalama palgaga nõus oleva võõrtööjõuga, valdavalt Indiast.

Lisaks vaadatakse üle reeglistik, mis peaks tulevikus suurendama riigihangetel kohalike toodete eelistamist.

Palka ameeriklasi ja osta ameerika kaupu oli Donald Trumpi valimiskampaania üks keskseid loosungeid.

„Me saadame maailmale tugeva sõnumi: kavatseme kaitsta oma töötajaid, kaitsta oma töökohti ja ometi ükskord Ameerika enda huvid esikohale seda,“ ütles Trump.

Samal päeval teatas Austraalia peaminister Malcolm Turnbull, et tühistab kaks aastakümmet kehtinud 457 tööviisade programmi, asendades selle kitsama ja rangemate tingimustega programmiga. Vähemalt 200 ametit arvatakse defitsiitsete oskuste nimistust välja. Praegu on selle viisaga saanud Austraaliasse tulla oskustööliste asemel ka burgerite tegijad ja varasema töökogemuseta inimesed.

„Meil tuleb tagada, et Austraalia töökohad läheksid eelkõige austraallastele,“ ütles Turnbull telekanalile ABC.

Muudatuse mõte on eelistada kohalikku tööjõudu ning lükata riikliku fondi toel käima täiendav väljaõppesüsteem, mis peaks aitama vajalike oskuste defitsiidi ületada.

Täna teatas ka Uus-Meremaa, et karmistab tööviisade programmi, et kiiresti kasvavanud sisserännet ohjeldada. Näiteks tõusevad palganõudmised – tööviisaga töötaja peab saama vähemalt mediaanpalka. Samuti ei saa edaspidi põllumajandussektori hooajatöödele saabujad enam viisat terveks aastaks vaid ainult hooajaks.

„Oleme absoluutselt kindlalt eesmärgiks võtnud, et esikohal peavad olema kiivide huvid,“ tsiteeris agentuur AP Uus-Meremaa immigratsiooniministrit Michael Woodhouse’i, kes kasutas slängisõna „kiivi“ Uus-Meremaa kodanike suhtes.

Hetkel kuum