Endine tipprattur raputab võlgu maha

Janek Tombak  Foto: Andras Kralla
Mari Mets • 11. mai 2017 kell 7:45

Kelmuses süüdistatav endine tipprattur Janek Tombak süüd omaks pole võtnud ega ole asunud ka klientidele võlgu hüvitama, mistõttu läheb tema kohtuasi uuele kohtu koosseisule arutamiseks.

Tombaku rattariiete müügiga tegelenud firma Nordfield OÜ, mille vastu spordiklubid kohtusse pöördusid, omanik ja juhatuse liige on nüüd Andres Pajumägi, kelle nimel mitu võlgades ettevõtet.

Varem OÜ Janek Tombak.com nime all tegutsenud ettevõttel on kustutamishoiatus ja kaelas 5500eurone maksuvõlg, mis tiksunud alates 2014. aasta aprillist. Firma on kolinud Tallinnast Viljandimaale Kookla külla ja uuele omanikule Pajumäele on kohtutäitur kehtestanud terve rea keelumärkeid.

Talle kuuluvad ettevõtted Doltcini CW OÜ, 4 Cycling OÜ ja Cycling Wear OÜ.

Sõitis aastatel 2000-2005 kuulsas Prantsuse meeskonnas Cofidis.

Esindas Eestit kahel korral olümpiamängudel maanteesõidus: Sydney olümpial aastal 2000 katkestas, Ateena olümpial aastal 2004 sai 61. koha.

Pärast Cofidise lepingu lõppemist võistles Tombak aastani 2009 veel väiksemate klubide ridades.

Kohus otsustas täna mitte rahuldada prokuröri taotlust lõpetada menetlus otstarbekuse kaalutlustel ja asi läheb arutamiseks uuele kohtu koosseisule. Tombaku võlasummad rattaklubidele pole küll väga suured, kuid kohtunik Merle Parts rõhutas täna, et Tombak pole esitanud kohtule ühtegi tõendit sellega kohta, et ta oleks asunud võlgu hüvitama või kavatseks seda teha.

Seega seaduses ette nähtud eeldused kriminaalmenetluse lõpetamiseks ei ole täidetud – kriminaaltoimikust ei nähtu, et süüdistatav oleks heastanud või asunud heastama kuriteoga tekitatud kahju. Seadus näeb ette just niisuguse eelduse, et lõpetada kriminaalmenetlus nn oportuniteedi põhimõttel. Kohus tagastas kriminaaltoimiku prokuratuurile edasisteks toiminguteks. 

Ühelegi Äripäeva küsimusele Tombak täna pärast istungit ei vastanud.

Äri läks rappa

Tombaku firma vastu pöördusid kohtusse Alavere ja Miridoni spordiklubi, kes tellisid Tombaku firmalt tuntud tootja Doltcini rattariideid, mida Tombak tarnis. Nad tasusid ettemaksu, kuid kätte ei saanud ei tellitud riideid ega tagasi juba makstud raha. Hilisema uurimise käigus selgus, et Tombak polnud Doltcini tehasesse isegi tellimust esitanud. 

Janek Tombak oma kaubaga 2015. aastal Tartu Rattarallil  Foto: Postimees/Scanpix

Tal tekkisid kiirelt makseraskused ja kliendid ei saanud temaga hästi ühendust. Rattafoorumid hakkasid 2014. aastal kiirelt täituma pahaste kundede postitustega, mis hoiatasid teisi Tombaku eest: ärge tellige temalt midagi!

Postitusi peatüki „Ebaausad või probleemsed kauplejad“ all hakkas sadama Tombaku kohta kui seeni pärast vihma. Pahaseid kliente oli teisigi, kuid kohtutee võtsid ette vaid kaks spordiklubi. 

Esialgu Tombakul äri isegi sujus, kuid 2014. aastal tekkisid tal raskused. Eritellimusel valmistatud ratturirõivaid oodanud ja ettemaksu teinud inimestele esitati venimise kohta erinevaid põhjendusi – puhkus, tehas on tellimustega üle koormatud ja tehases on elektrikatkestus, kirjutas Postimees toona.

Asja uue kohtuniku kätte minnes hakkab prokurör Diana Helila ka kannatanuid uuesti üle kuulama ning Tombakul on endiselt võimalus asja kiiremaks lahendamiseks hakata kannatanutele võlgu hüvitama. 

Hetkel kuum