Rootsi meedia puurib Swedbanki sõbrasidemeid

Swedbanki kontor  Foto: Veiko Tõkman
Äripäev • 19. mai 2017 kell 11:00

Rootsi majanduslehe Dagens Industri fookuses oli sel nädalal Swedbanki ja Rootsi Finantsinspektsiooni liiga hea läbisaamine.

Teisipäeval selgus, et Rootsi Finantsinspektsioon (FI) lõpetab Swedbanki tippjuhtide võimaliku huvide konflikti uurimise seoses kinnisvaraäriga. „Loomulikult on tore, et otsus käes, saame jätta selle seljataha ja keskenduda muule," ütles Swedbanki juhatuse esimees Birgitte Bonnesen.

FI lõpetas uurimise ilma pangale sanktsioone määramata. Pressiteates kommenteeris inspektsioon, et on tutvunud huvide konflikti tuvastamise ja käsitlemise reeglitega Swedbankis ning nende uuring näitas "teatud puudujääke“. Samas ei leia ametkond, et pank oleks jätnud oma kohustused täitmata sel määral, et inspektoritel oleks põhjust sekkuda.

Nimetatud "puudujäägid" käivad töötajate kõrvaltegevuste ehk töö kõrvalt äri ajamise kohta ning sel puhul rakendavata nn vanaisa printsiibi kohta, mis tähendab, et juht peab oma juhilt kõrvaläriks loa saama. Finantsinspektsioon nentis, et need protseduurid ei toiminud rahuldavalt. Veel märkis FI, et Swedbankil polnud asjad selged ka töötajate erainvesteeringutega, kuid lisas, et need puudused on pank praeguseks kõrvaldanud.

Eelmise aasta veebruaris puhkes Rootsis skandaal, kui tuli välja, et Swedbanki tippjuhid Michael Wolf ja Anders Sundström toimetasid pangatöö kõrvalt edukalt kinnisvaraäris. Wolf vallandati Swedbanki juhi kohalt päevapealt. Pank tegi ka avalduse Rootsi majanduspolitseile, et uuritaks Wolfi insaidertehingute ja siseinfo kasutamise kahtlust. Prokurör siiski uurimist ei algatanud, leides, et talle ei esitatud midagi sellist, mis vajaks kohtus asja menetlemist.

Swedbanki aktsionärid mõistsid mullu kevadel panga eksjuhtide tegevuse hukka, räägiti ka kahjunõude esitamisest, kuid panga nõukogu leidis tänavu veebruaris, et neile teada info põhjal pole eksjuhtidele kahjunõude esitamiseks alust.

Millest meedia kirjutas?

Sel nädalal kirjutas Dagens Industri ka Rootsi Finantsinspektsiooni ja Swedbanki isiklikumat laadi seostest, tuues välja sõbrasuhted inspektsiooni juhtide ja panga ladviku vahel.

Näiteks finantsinspektsiooni juhi Erik Thedeeni ja Swedbanki juhatuse liikme Peter Normani seotus. Norman oli 2010-2014 Rootsi finantsminister ning Thedeen riigisekretärina tema parem käsi. 

Nüüd on Norman Swedbanki juhatuses ning tema endine abi Thedeen FI juht, kes pidi uurima huvide konflikti Swedbankis. FI väitis Dagens Industrile, et Thedeen ei osalenud õigeksmõistva otsuse langetamise juures, kuid väljaanne märgib, et üks pangale positiivse otsuse langetajatest, inspektsiooni peajurist Charlotte Rydin, töötas enne praegusesse ametisse asumist pea üheksa aastat Swedbankis.

Hetkel kuum