Sirje Rank • 1. juuni 2017 kell 9:43

Soros: Euroopa Liit on eksistentsiaalses ohus

George Soros  Foto: Scanpix/Reuters

Euroopa Liit on eksistentsiaalses ohus ja vajab radikaalset uuendamist, ütles filantroop George Soros täna Brüsselis toimuval ärifoorumil.

Euroopat ümbritsevad mitte kõige sõbralikumad riigid ja sisemiselt õõnestavad liitu kodanike kahtlused, kas liit ikka suudab tänaste probleemidega toime tulla.

Radikaalne uuendamine tähendab Sorose sõnul eelkõige kodanike toetuse taastamist, mis Euroopa projektil varasematel aegadel olnud on. „Selleks tuleb meenutada, mis on olnud, ning selgitada, mis läks valesti ja mida peaks muutma."

Uus Euroopa erineks Sorose sõnul praegusest kahes peamises küsimuses. Esiteks teeks see selget vahet Euroopa Liidu ja euroala vahel ning teiseks tähendaks see tunnistamist, et euroalal on palju lahendamata probleeme, millel ei või lasta kogu Euroopa Liidu projekti kraavi kiskuda.

Rahaliit loodi kipakalt ja lootused, et küll hiljem jõuab arhitektuuri parandada, ei realiseerunud. Saksamaa veduri jõud rauges. Ja kui euroala tabanud kriisis Saksamaa kantsler Angela Merkel otsustas, et iga riik päästku oma pangad ise, siis sai just sellest murdepunkt, mil Euroopa lõimumise asemel lagunema hakkas, ütles Soros.

Euroala vajab Sorose sõnul aluslepingute uuendamist, sest need on ajale jalgu jäänud ja pole võimaldanud olukordadele kiiresti reageerida. Selle asemel on tulnud otsuseid teha liikmesriikide kokkulepetega, mis on õõnestanud Euroopa liidu institutsioone ja need kohati halvanud.

Soros avaldas kahetsust, et praegusel Euroopa Liidu jaoks nii otsustaval ajal, tõmbab tähelepanu kõrvale Brexit. Kindlasti ei peaks Suurbritanniat karistama otsuse eest liidust lahkuda, kuid ülejäänud liit võiks kasutada seda kui katalüsaatorit muutusteks. Ja kui Brexiti kõnelused Sorose arvates alles viie aasta pärast lõpule jõudma hakkavad, võivad britid otsustada uuenenud liitu naasta.

Soros avaldas toetust mitte otseselt mitmekiiruselisele Euroopale, mis on üks Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri märtsis avaldatud tulevikuvisioonidest, vaid pigem Euroopale, kus riigid saavutavad ühise eesmärgi eri teid mööda. See jätab rohkem valikuid. 

Soros ei saanud kommenteerimata jätta ka arenguid Poolas ja Ungaris nimetades Ungarit „maffia riigiks“. Ta avaldas tunnustust kodanikele, kes on neis riikides Euroopa väärtuste kaitseks välja astunud. Ühtlasi avaldas ta toetust Saksamaa kantsleri Angela Merkeli ettepanekule, et Euroopa Liidu toetusrahad võiks siduda osalemisega Euroopa Liidu ühise poliitika elluviimises.

Soros ütles, et näeb Euroopas tekkimas positiivset dünaamikat, mis aitaks liitu uuendada ja paremaks teha ning Prantsusmaa presidendivalimiste tulemustel pole selles mitte väike osa. Ta ärgitas seda dünaamikat ja võimalust ära kasutama. Selliste riikide nagu Poola ja Ungari vastu töötamine teeb aga ülesande raskemaks.

Hetkel kuum