Jaroslav Tavgen • 21. juuni 2017 kell 12:19

Ossinovski: maksuotsuseid teevad majanduskauged inimesed

Oleg Ossinovski  Foto: Raul Mee

Skinest Grupp ASi omanik, transiidiettevõtja Oleg Ossinovski kritiseerib kaht uut maksu, mille koalitsioon hiljuti vastu võttis.

Panditulumaks kui väga halb otsus

Mida uus maks kujutab? Tulevast aastast peab hakkama deklareerima firmasiseseid laene ning kui laen pole 48 kuu jooksul kustutatud, võib maksuamet nõuda ettevõtjalt tõendeid, et laen pole tegelikult tulude varjamine.

„Sellise maksu sisseviimine on väga halb otsus, mille töötasid välja ja võtsid vastu inimesed, kes on tegelikust majandusest väga kaugel,“ leiab Ossinovski. „Oletame, et üks valdusfirma annab kontserni teisele valdusfirmale laenu, see aga investeeris raha ebaõnnestunult ja nüüd pole tal võimalust laenu tagasi maksta, või läheb tagasimaksmiseks üle nelja aasta. Mis sel juhul saab? Sellist olukorda on väga keeruline hallata. See-eest saavad lisatööd maksuametnikud, maksukonsultandid, advokaadid, kohtunikud jne,“ ironiseeris Ossinovski.

Firmaautode maks: laps koos veega välja

Mida uus maks kujutab? Senine kuumäär 265 eurot, mis kehtib praegu kõikidele autodele, asendub kilovatipõhise erisoodustuse hinnaga, milleks on 1,96 eurot (üle 5aastaste autode puhul 1,47 eurot kW). Kui tööandja lubab töötajal teha autoga isiklikke sõite, peab ta maksma 1,3 eurot makse kilovati kohta. Kui isiklikud sõidud on keelatud, peab tööandja tegema ARKis vastava märke ja maksuamet teab selle põhjal, kes peab erisoodustuselt maksu maksma ja kes mitte.

„Koos veega visati ka laps välja,“ nendib Ossinovski. „Miks ettevõtja, kellele auto on põhitöökoht ja telefon põhitöövahend, peaks selle kasutamise eest maksu maksma? Viime siis sisse ka kontorimaksu ja küsime erisoodustusmaksu ka aknast avaneva vaate eest,“ on Ossinovski kriitiline.

Ettevõtja töötab 24 tundi ööpäevas, ka siis, kui sõidab koju või on teatris – seepärast on see maks amoraalne, leiab Ossinovski ja lisab, et õiglane oleks jätta tagastamata sõiduauto käibemaks ja arvestada kuludelt maha sisendkäibemaks.

Hetkel kuum