Sirje Rank • 10. juuli 2017 kell 8:41

Poola kaalub alternatiive Vene gaasile

Juunis saabus esimene LNG last USAst Poola terminali  Foto: Scanpix/Reuters

Läinud nädalal Poolat väisanud USA president Donald Trump kutsus Kesk- ja Ida-Euroopa riike USA gaasi kasutama, teatades, et võib Poolaga pikaajalise lepingu sõlmida kas või veerand tunniga.

Poola gaasifirmal PGNiG on kaalumisel ka rida muid alternatiive, kirjutas agentuur Bloomberg.

Gaasifirma juht Piotr Wozniak ütles agentuurile, et läbirääkimised Swinoujscie sadamas avatud LNG terminali mahtude täitmiseks käivad juba mitme pakkujaga. Enne kui otsustatakse USAga pikaajaliste lepingute sõlmimine, tuleb ära otsustada Norrasse torujuhtme rajamise tasuvus ja terminali laiendamine. Otsustav hetk on tema sõnul selle aasta lõpp, mil selgub ettevõtjate huvi Norra gaasi vastu. Siis tuleb juhtme rajamine ära otsustada.

Trump pakkus, et USA võiks olla Kesk- ja Ida-Euroopa riikidele alternatiivne gaasi tarnija, kes vabastaks nad ühe tarnija pantvangist. Hind oleks tõenäoliselt mõnevõrra kõrgem kui esimesel lastil, mis jõudis Swinoujsciesse eelmisel kuul.

Poola energiatarve on umbes 15 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Enam kui kaks kolmandikku imporditakse praegu Venemaalt. Veeldatud gaasi importimiseks on sõlmitud pikaajalised lepingud ka Katariga. Poola ambitsioonid on suuremad kui sõltuvuse vähendamine Venemaa gaasist. Poola tahab saada keskuseks, mis hakkab imporditud gaasi ka edasi eksportima.

Nädalavahetusel USA LNG Euroopasse eksportimise plaane kommenteerides ütles Venemaa president Vladimir Putin, et Vene gaasil on hinna poolest Euroopas vaieldamatu konkurentsieelis.

Hetkel kuum