Sirje Rank • 12. juuli 2017 kell 7:39

Soome tahab tuulega elektri eksportijaks saada

Foto: EPA

Kaks aastat tagasi viie riigi üheksast ettevõttest loodud grupp „Voima tuulesta“ tahab lähiaastatel investeerida Soome tuulenergia tootmisesse kaks miljardit eurot ning teha elektrienergiat importivast Soomest pikemas vaates elektri eksportija, kirjutab Kauppalehti.

Gruppi kuuluva firma Megatuuli nõukogu esimees Seppo Savolainen ütles lehele, et Soomes on paremad eeldused tuuleenergia tootmiseks kui üldiselt mujal Euroopas ja nii võiks Soome tuuleenergia toodangut suurendada ja eksportida seda riikidesse, mis otsivad söeküttele alternatiivi. Eelkõige näeb Savolainen eksportimiseks potentsiaali Kesk-Euroopas – Saksamaal, Poolas, Tšehhis.

„Saksamaa on juba maksimaalselt tuulikuid täis, nii tuleb pruunsüsi korvata millegi muuga. Parim lahendus oleks importida Skandinaaviast tuule jõul toodetud elektrit,“ ütles Savolainen. Tema visioonis võiks Soome katta kümne aasta perspektiivis enam kui viiendiku Saksamaal pruunsöest toodetud energiast.

Soome on praegu nii suur elektri importija, et mõtted ekspordist kõlavad väga julgelt. Soome aastane energiatarve on 85 TWh, millest neljandik kaetakse impordiga. Tuuleenergia osakaal Soome elektritoodangus on praegu 5%, võimsusi on 1600 MW ja toodang 3,1TWh.

Soomes on kavandamisel ja ehitamisel tuulenergia projekte 11 000 MW ulatuses. Kahe miljardi euro eest investeeringuid lisaks elektri tootmist 5TWh võrra.

Hetkel kuum