Mait Kraun • 15 juuli 2017

Varsti pole saia peale midagi määrida

Võileib  Foto: EPA

Euroopas on suur võidefitsiit: kasvav nõudlus ning piimatootmise vähenemine on tõstnud või hinna kahekordseks.

Prantsusmaa pagariärid tahavad tõsta ka kondiitritoodete, nupsu- ja sarvesaiade hinda, sest nende valmistamiseks on vaja võid. Piimatooteid valmistava suurfirma Arla tegevjuht hoiatas eelmisel nädalal Briti tarbijaid, et jõulude ajal ei pruugi riigis piisavalt võid olla.

Probleem on tegelikult globaalne. Mitme suurriigi piimatootmine on langenud ning tegutsemist segab ka kehv ilm. Või hind tõusis juunis seetõttu rekordkõrgele, selgub ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsiooni (FAO) andmetest.

FAO võihindade indeks oli 2016. aasta keskel 200 punktil, nüüdseks on indeks tõusnud üle 400 punkti.

Hinnad taastuvad suurest madalseisust

"Maailma suurimate piimatootjate ekspordivõimekus vähenes ja see pani piimahinnad kiiresti kasvama," teatas FAO sel nädalal.

Enne praegust oli piimaturul periood, kus hinnad olid rekordmadalal küllaltki pikalt. Kusjuures hinnad kukkusid kiireimas tempos alates 2007.-2008. aasta maailmaturgude krahhi. Soodus ilm ja Euroopa Liidu otsus piimaturg liberaliseerida surusid hinnad 2015. aastal rekordalla.

2014. ja 2015. aastal langesid hinnad enam kui poole võrra ning paljud piimatootjad olid sunnitud tegevuse lõpetama. Euroopa Liit üritas probleemi lahendada erinevate meetmetega, mille hulka kuulus näiteks vabatahtlik toodangu vähendamine. Farmeritele, kes piima ei tootnud, maksti kompensatsiooni. 2016. aastal langes viie suurima piimatootmisregiooni toodang 0,4 protsenti.

2015. aastal kasvas tootmine veidi alla 2 protsendi ning 2014. aastal veidi üle 4 protsendi.

Tarbitakse aina enam võid

Või tarbimine jätkab samal ajal kasvu. Hollandi Rabobanki piimaturu strateeg Kevin Bellamy ütles, et tema hinnangul on võinõudluse puhul toimunud strukturaalsed muutused.

See aitas 2014. ja 2015. aastal (toona oli pakkumine väga suur) hinnalangust veidi pidurdada. "Inimesed eelistavad järjest rohkem võid ning töödeldud toitudes kasutatakse seda aina rohkem," ütles Bellamy.

Hiljutised uuringud on küsimärgi alla seadnud ka seose või ja südame-veresoonkonna haiguste vahel. See on tarbijate entusiasmi tõstnud. Samuti on selgunud, et transrasvadel põhinevad margariinid võivad olla tervisele väga kahjulikud.

Euromonitori toiduanalüütik Raphael Moreau ütles, et või tarbimist on tõstnud eelkõige tarbijate eelistuste muutumine – järjest rohkem soovitakse süüa looduslikke toiduaineid. Selle tõttu on ka näiteks margariinidest loobutud. "Suurbritannias on või tarbimist toetanud ka asjaolu, et kodune kokkamine on järjest populaarsem."

Farmerid ei saa tootmist kohe suurendada

"Vaatamata võihindade kasvule pole paljudel farmeritel võimalik tootmist suurendada," ütles Agriculture and Horticulture Development Boardi piimaturu analüütik Patty Clayton.

Rekordhinnad ei tähenda seda, et piimatootjad ja teised ettevõtted suudavad oma tootmist järsult tõsta – nad peavad jaemüüjatele tarnima ka värsket piima, koort ja juustu. "Piimatootjad peavad prioriteediks seadma pikaajalised tarbijad," ütles Clayton.

Kui varud oleks suuremad, poleks praegune defitsiit nõnda laiaulatuslik. Tugev ülemaailmne nõudlus on varude mahtu kiiresti vähendanud. Turu üheks põhitegelaseks on Hiina, mis ostab aktiivselt piimatooteid, ütles Bellamy.

Vaatamata sellele, et või hulgihinnad on tõusnud, ei taha jaemüüjad ja toidutootjad tarbijate jaoks hindu tõsta. Analüütikud aga usuvad, et peagi ollakse sunnitud seda tegema, sest kasumimarginaalid satuvad surve alla.

"Arvestades seda, kui palju on või hinnad viimasel ajal tõusnud, siis praeguse olukorra jätkumisel avaldub see ka tarbijahindades," ütles Clayton, kes prognoosib, et hinnad võiksid tõusta kuni aasta lõpuni. Seda põhjusel, et lühiajaliselt on tootmise laialdasem taastamine ebatõenäoline.

Hetkel kuum