Balti kolmik kihutab Euroopa tipus

17. juuli 2017, 16:15
Eesti lipp.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20170717/NEWS/170719764/AR/0/AR-170719764.jpg

Eurostati värskest ülevaatest selgub, et Eestis, Lätis ja Leedus oli juunis Euroopa kiireim inflatsioon.

Euroala aastane inflatsioon oli juunis 1,3 protsenti. Kõige madalam oli aastane inflatsioonimäär Iirimaal (-0,6%), Taanis (0,4%) ja Rumeenias (0,7%). Kõige kõrgem aga Leedus (3,5%), Eestis ja Lätis (mõlemad 3,1%). 

Kui võrrelda maiga, kukkus inflatsioon 18 liikmesriigis, jäi stabiilseks kolmes ja tõusis kuues.

Kõige rohkem kiirendasid inflatsiooni euroalal kallim majutus, puhkusereisid ja tubakas. Teiselt poolt aeglustasid inflatsiooni hinnalangus telekomis ja sotsiaalkaitses, odavnesid ka teraviljatooted.

Inflatsioon on kaupade ja teenuste hindade üldine tõus pikema aja jooksul, mille tulemusel raha väärtus ja ostujõud vähenevad.

Eesti Panga ökonomist Sulev Pert kirjutas juuni alguses, et Eesti paistab euroala riikide hulgas silma toiduainete üldise kallinemise tõttu: juunis kallinesid toiduained Eestis 6,1%, aga euroala piirkonnas tervikuna 1,4%. Piimatooted ja puuviljad kallinesid sealjuures Eestis aastaga rohkem kui 10%.

Pert ütles, et tööstuskaupade inflatsioon pöördus juunis langusse, kuid alusinflatsiooni veab teenuste kallinemine. "Teenuste hinnakasv oli juunis kiire, ulatudes 2,8%ni. Kahe suure osakaaluga teenusegrupi, sideteenuste ja puhkusereiside odavnemine on ülejäänud hinnatõusude mõju siiski tasakaalustanud. Ilma nendeta kallinesid teenused juunis juba rohkem kui 4%," märkis ta.

Perdi hinnangul peaks nafta madala hinnataseme tõttu Eesti inflatsioon jääma tänavu kolme protsendi lähedusse. Ligikaudu kolmandik inflatsioonist tuleneb sealjuures maksutõusudest.

 

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    17. July 2017, 16:23
    Otsi:

    Ava täpsem otsing