Jürgen Klemm • 19 oktoober 2017

Madrid peatab Kataloonia autonoomia

Kataloonia president Carles Puigdemont keeldub iseseisvuspüüdlustest taganemast.  Foto: EPA

Hispaania valitsus ähvardab peatada Kataloonia autonoomia, sest Kataloonia valitsus ignoreerib Madridi ultimaatumit, millega nõutakse katalaanide taganemist iseseisvuspüüdlustest, vahendas Bloomberg.

Hispaania valitsus palus katalaanide esindajatel sõnastada selgelt, kas autonoomne regioon on välja kuulutanud iseseisvuse, ja kui on, siis soovitati neil see otsus tagasi võtta enne neljapäeva hommikut. Vastasel juhul ähvardab Madrid Katalooniat poliitilise autonoomia kaotamisega.

Tähtajaks Barcelonast vastust ei tulnud ning keskvalitsus lubas käivitada põhiseaduse artikli 155, mis võimaldab Madridil kehtestada riigi poolautonoomsetes piirkondades keskvalitsuse otsevõim ning välja kuulutada erakorralised valimised. Artiklit pole varem rakendatud, kuid peaministril on parlamendi ülemkojas selleks vajalik häälteenamus olemas.

Kataloonia aga teatas, et kuulutab iseseisvuse välja ühepoolselt, kui Madrid nende autonoomia kallale läheb.

nimi:Hispaania valitsuse pressiteade

tekst:Valitsus käivitab põhiseaduse artikli 155, et kehtestada Kataloonias keskvalitsuse otsevõim.

Autonoomia peatamiseks läheks nädal

Bloombergi andmeil võtab senatil autonoomia peatamise juriidiliselt keeruline protsess kaks päeva. Seega peaks juriidiliselt autonoomia peatuma laupäeval.

Seejärel peab riigi parlament nimetama ametisse Kataloonia presidendi ajutise asendaja ja see tähendab, et autonoomia peatamine saaks tegelikult teoks tuleva nädala lõpuks.

Hispaania peaminister Mariano Rajoy on juba nädalaid, kui mitte kuid, lubanud panna piiri Kataloonia iseseisvuspüüdlustele. Kui jätta kõrvale politseivägivald Kataloonia iseseisvusreferendumi valimispäeval, pole keskvalitsus seni otsustavate sammudega silma paistnud.

Hetkel kuum