Äripäev • 29. märts 2018 kell 9:29

Tallinna Sadama IPO üha käegakatsutavam

Täpsed reeglid tuleb paika panna majandusminister Kadri Simsonil.  Foto: Andres Haabu

Valitsus andis majandus- ja taristuminister Kadri Simsonile volituse Tallinna Sadama aktsiate avaliku pakkumise (IPO) korraldamiseks Nasdaq Tallinna börsil. Aktsiatega saab kauplema hakata loodetavasti juba suve hakul.

Tallinna Sadama aktsiakapital suureneb kuni 75,4 miljoni uue 1-eurose väärtusega aktsia võrra kokku 263 miljoni euroni. Seejuures loobub riik aktsiate märkimise eesõigusest.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium sõlmib aktsiate müügi korraldamiseks Tallinna Sadama ning aktsiate pakkumise globaalsete koordinaatorite vahelise märkimislepingu, mis määratleb IPO läbiviimise tingimused ja korralduslikud üksikasjad, teatas ministeerium.

Kadri Simsoni sõnul aitab suure ja stabiilse riigiettevõtte osaluse börsile viimine Eestisse juurde tuua rahvusvaheliste investorite tähelepanu ja raha. „Seega paraneb ka teiste ambitsioonikate kohalike ettevõtete rahastus, mis omakorda loob soodsa pinnase majanduskasvuks ja uute töökohtade loomiseks,“ lisas minister.

Tallinna Sadama börsil noteerimine annab ka täiendava võimaluse Eesti elanikele säästude investeerimiseks kodumaal ning olla seotud kohaliku majandusega. Riigiettevõtete börsile viimine elavdab oluliselt kogu kohalikku kapitaliturgu, loob selle toimimiseks likviidsust ning võimaldab täiendava osa pensionifondide rahast investeerida Eestisse ja kodumaistesse avalikult kaubeldavatesse ettevõtetesse. 

Sadama aktsiate noteerimine on varem kokku lepitud valitsuse tegevusprogrammis. Aktsiatega hakatakse kauplema selle aasta esimeses pooles. Avalikule kauplemisele läheb kuni kolmandik ettevõtte aktsiatest, enamusosalus jääb riigile.

Hetkel kuum