Äripäev • 21. november 2018 kell 6:36

TransferWise liitus välkmaksetega Leedu kaudu

Transferwise'i kontor Tallinnas.  Foto: Raul_Mee, Raul Mee

TransferWise teatas, et avas Leedu Keskpangas euro arvelduskonto, mis annab ettevõttele otse ligipääsu euromaksete süsteemile.

See tähendab, et euro ülekanded lähevad läbi arvelduskonto ning tänu liikmelisusele uues ühtse euromaksete piirkonna (SEPA) välkmaksete skeemis kantakse raha kohe üle. Tänavu aprillis sai TransferWise’ist esimene mittepangast finantsettevõte, millel on arvelduskonto Suurbritannia Keskpangas, ning esimene tehnoloogia ettevõte, millest on saanud otsene Faster Payments Scheme’i liige.

Veel hiljaaegu oli vaid pankadel ligipääs makseskeemidele, et raha üle maailma liigutada. Kõikidel teistel peale pankade oli maksete tegemiseks oli vaja kommertspangas kontot, kuid nüüd on see poliitika muutunud. Suurbritannia keskpank avas maksetaristu mittepankadest finantsasutustele 2017. aastal ning Leedu keskpank on esimene euroala keskpank, mis nüüd astus sama sammu.

TransferWise esimene mittepangast finantsasutus, mis integreerus Suurbritannia Keskpangaga ja nüüd on ettevõttel sarnane süsteem Leedu Keskpangaga, teatas ettevõte. See tähendab, et ettevõte saab nendelt maksetelt kommertspanga hinnalisa ära jätta ja kliendi kulud langevad.

Kui varem kulus raha ülekandmiseks umbes üks tööpäev, siis uue lahendusega jõuab raha kohale sekunditega ja seda ööpäev läbi, ka pühadel.

Praeguseks on vaid 20% euroala pankadest süsteemiga liitunud, mõnes riigis ei ole ükski pank liikmeks astunud. Et välkmaksed toimiksid, peavad makseahela mõlemad pangad skeemis osalema, mistõttu jääb kiirem teenus endiselt paljudele klientidele kättesaamatuks.

TransferWise'i tootejuhi Lars Trunini sõnul on SEPA välkmaksed on suur samm 21. sajandi panganduse suunas. „Kahju on aga sellest, et taristu on küll olemas, kuid tööstusharu ise ei ole veel järele jõudnud,” lisas Trunin.

Eelmisel nädalal kaasas Transferwise 65 miljoni naela suuruse sündikaatlaenu, et rahuldada rahvusvahelise kliendibaasi kasvavaid nõudmisi. Sündikaadis osales ka LHV Pank.

Eestis liitus välkmaksete süsteemiga esimesena SEB eelmise aasta novembris, tänavu novembris lisandus Swedbank. Aasta lõpuks saavad välkmakseid tõenäoliselt teha ka LHV kliendid.

Hetkel kuum