Jaga lugu:

Trumpi müüri-kõne kujunes sisutuks

USA presidend Donald Trump pidas kõne ovaalkabinetis.   Foto: Reuters/Scanpix

Kui Hiina ja USA vahelised kaubanduskõnelused venisid ka kolmandasse päeva, on ameeriklaste tähelepanu hoopis president Donald Trumpi ovaalkabinetist tehtud telepöördumisel, mis ei pakkunud midagi uut.

Trump pidas oma ametiaja jooksul esimest korda kõne Ovaalkabinetis ning seda kandis üle pea iga USA telekanal. Midagi suurt siiski ei sündinud - Trump tuli välja juba varem kuuldud statistika ja mõtetega ning USA demokraatide vastaste väljaütlemistega, kirjutab Bloomberg.

Oma kõne alguses ütles Trump, et immigratsioon on USA jaoks kasvav kriis ning ebaseaduslik ja kontrollimatu sisseränne teeb kahju miljonitele ameeriklastele.

Seega nõudis Trump taas, et Kongress annaks loa ehitada 5,7 miljardit dollarit maksev müür USA lõunapiirile. Samas ei kuulutanud president hoolimata oma julgest sõnavõtust välja riiklikku hädaolukorda, mis oleks võimaldanud tal müüri ehitamiseks vajalikud miljardid võtta otse kaitse-eelarvest.

Trump on vihjanud juba mõnda aega, et kuna ta on president, on tal õigus hädaolukord välja kuulutada. Midagi konkreetset ta siiski öelnud pole, selle asemel püüab ta enda sõnutsi Kongressiga ikkagi kaubale saada.

Hoiab müürist kinni

Neljapäeval peaks Trump lõunapiiri ka külastama, mis tähendab, et ta võib riikliku hädaolukorra siiski välja kuulutada. Demokraadid ja teised müürivastased on öelnud, et annavad asjale juriidilise käigu, kui Trump peaks seda tõesti tegema.

Trumpi kõne Ovaalkabinetis tuleb 18 päeva pärast seda, kui Trump kuulutas müüri-küsimuste tõttu välja valitsuse osalise tööseisaku. Praeguse seisuga on tegu USA valitsuse ajaloo pikkuselt teise tööseisakuga.

Paistab, et avalikkuses ollakse aina enam seisaku vastu ning on välja käidud, et see võib Trumpile valusalt kätte maksta. Samas näib Trump ise olevat uhke selle üle, et ta on valmis võitluses müüri nimel nõnda kaugele minema. Müür lõunapiiril oli mäletatavasti tema presidendikampaania üks keskseid ideid. Tõsi, toona rääkis ta, et müüri peaks kinni maksma Mehhiko. Naaberriik sellest aga huvitatud pole.

Demokraadid on mõistagi väljendanud teravat vastuseisu Trumpi tegevusele. „President on valinud hirmu. Meie tahame alustada faktidega. Fakt on, et Trump hoiab kriitilise tähtsusega teenuseid nagu tervishoid, turvalisus ja heaolu pantvangis,“ ütles Nancy Pelosi, kes on USA demokraatide juht esindajate kojas. Ta lisas, et 800 000 föderaaltöötajat ei ole seetõttu palka saanud, kirjutab Reuters.

Reutersi äsja tellitud küsitlusest selgub, et 51% ameeriklastest süüdistab valitsuse tööseisakus Trumpi. See-eest 32% vastanutest leiab, et asjas on süüdi Kongressi kuuluvad demokraadid ning 7% hinnangul lasub süü asjas hoopis Kongressi kuuluvatel vabariiklastel.

Jaga lugu:
Hetkel kuum