Kiviõli kaevandusmaade sundvõõrandamise protsess sai alguse

Valitsuse pressikonverents.  Foto: Andras Kralla

N.R. Energy OÜ teatel on Kiviõli vaidlusaluste kaevandusmaade juurde kinnistusraamatusse 9. jaanuaril lisatud märkus sundvõõrandamise algatamise kohta.

N.R. Energy OÜ juhatuse liikme Ahto Tisleri hinnangul on säärane samm vastuolus peaminister Jüri Ratase varasemalt väljaöelduga. "Samal ajal, kui peaminister Jüri Ratas kinnitas valitsuse pressikonverentsil, et riik soovib lahendada Kiviõli maavaidluse ilma sundvõõrandamiseta, on tegelikult sundvõõrandamise protsess juba alanud ja käib meie vastuväiteid ignoreerides edasi," rääkis Tisler pressiteates.

Samuti oli tema hinnangul eksitav ministrite väide, et eraomanikud pole suutnud omavahel kokkuleppele jõuda, sest mingeid läbirääkimisi N.R. Energy ja Alexela vahel pole Tisleri sõnul toimunud. "Riigi selline sekkumine välistab võimaluse, et eraomanikud saaks lahendada küsimuse omavaheliste läbirääkimiste teel, sest maadest huvitatud Alexelal pole huvi maaomanikega midagi rääkida olukorras, kui neil on lootus saada maad ja nende all oleva 150 miljoni euro väärtuses maavara riigi abiga endale tasuta,“ rääkis Tisler.

Maaomanike hinnangul puudub Kiviõli maade sundvõõrandamiseks avalik huvi ja vajadus, et riik sekkuks sellisel viisil eraomanike vahelisse küsimusse. "Alexela kontserni kuuluv Kiviõli Keemiatööstuse OÜ on samasugune eraettevõte nagu iga teine. Riigil puudub vajadus teha ühele turutingimustel tegutsevale kasumit ja teenivale eraettevõttele kingitus eraisikute ning teiste ettevõtjate arvelt,“ lisas Tisler.

Hetkel kuum