Ken Rohelaan • 20 jaanuar 2019

Donald Trump ei suutnud patiseisu murda

Ameerika Ühendriikide president Donald Trump pakkus välja immigratsioonileppe, et talle eraldataks vastutasuks vajalik raha USA-Mehhiko piiritara ehituseks. Kongressis otsustava häälega demokraadid ei olnud ettepanekuga nõus, vahendab MarketWatch.

Kuigi USA president Donald Trump üritas laupäeval Valges Majas tehtud ettepanekuga leida demokraatide toetust piiritara rahastamiseks, jäi tulemus saavutamata.  Foto: EPA

Eesti aja järgi laupäeva hilisõhtul pakkus Trump Valges Majas tehtud kõnes välja leppe, et saada 5,7 miljardit dollarit piiritara rahastamiseks ja lõpetada 29 päeva kestnud valitsuse osalist tööseisakut. Leppe järgi pikendaks riigipea niinimetatud unistajatena tuntud noorte immigrantide, kellel ei ole vajalikke dokumente, riigist väljasaatmise kaitset kolme aasta võrra.

Trump küsis lisaks rahastust riigipiiri ületavate väikeste laste ja haavatud immigrantide "humanitaarkriisi" ning teiste meetmete jaoks, mis puudutavad turvakaalutlusi ja narkokuritegevuse ennetust.

"See on tervemõistuslik kompromiss, mida mõlemad erakonnad peaksid omaks võtma," ütles Trump. President lisas, et ta viib oma presidendikampaania ajal tehtud piiritara lubaduse ellu "ühel või teisel viisil".

Demokraadid ei leebu

Kongressi Esindajatekoja demokraatide juht Nancy Pelosi tegi enne Trumpi kõnet avalduse, mis pidi vastama presidendi tehtavas kõnes öeldule. Pelosi nimetas presidendi pakutud lepet mittekõlbulikuks, sest see toob vanad teemad esile eriliste muutusteta.

Samuti seadis Pelosi kahtluse alla, et Trumpi ettepanek leiaks demokraatide kontrollitavas Esindajatekojas heakskiidu. Demokraatide juht kritiseeris Trumpi plaani, sest see ei seadnud prioriteediks valitsuse osalise tööseisaku lõpetamist, vaid lähtus piiritara turvakaalutlustest.

Kui üldiselt on USA valitsuse tööseisakud kestnud mõne päeva, siis seekordne on veninud pea kuu aja pikkuseks. Praegune tööseisak algas 22. detsembril. Tööseisak mõjutab umbes 800 000 föderaaltöötajat ning arvukalt ettevõtteid, kes on sõlminud lepingu valitsusasutustega.

Hetkel kuum