Koduarvutites kasutatakse muretult piraattarkvara

19. november 2001, 08:19

Hoolimata ebaseadusliku tarkvara lokkamisest koduarvutites, on politsei ja illegaalse tarkvara ohjamisega tegelev Business Software Alliance (BSA) erasektori tähelepanuta jätnud, kirjutab Eesti Päevaleht.

Politseiameti pressiesindaja Indrek Raudjalg viitas, et politseil pole kindlasti kavas kodusid kimbutama hakata.

?Ülesandeid on väga palju,? märkis Raudjalg. ?Kõigepealt on vaja ettevõtetes kord majja saada, kuna see sektor on kõige ohtlikum ja kasutab otseselt ebaseaduslikku võimalust rahateenimiseks.?

Samas möönis Raudjalg, et erasektoris valitsev ebaseaduslik osa on aukartustäratav.

?Kogu tähelepanu on suunatud juriidilistele isikutele ja prioriteet on selgelt seal,? ütles BSA Eesti advokaat Kaido Uduste. ?Praegu pole meil kavas põhimõtteid muutma hakata.? Varem on BSA samas lubanud koduarvuteid jõuliselt kontrollima hakata.

?Selline initsiatiiv peaks just politseilt tulema,? ütles Uduste.

Seni on BSA väga aktiivselt võidelnud ettevõtetega. Tänu BSA ja politsei ühisreididele on mõne aastaga illegaalse tarkvara osa ärisektoris kahanenud 86 protsendilt 69-le.

Uduste andis märku, et mõne aasta jooksul toimunud võitluse tulemuseks on sadakond kohtuotsust, trahve kaheksakohalise arvu ulatuses, kümned konfiskeeritud arvutid ning mitmed algatatud kriminaalasjad.

Erasektoris ulatub illegaalse tarkvara osa samas koguni 95 protsendi juurde. Puhas pole ka riigiametite pool, kuna seal valitseb illegaalne arvutitarkvara 30 protsendi ulatuses.

BSA Eesti komitee tegevjuht Ahti Leppik kinnitas, et viimasel ajal ei ole organisatsiooni tegevuses toimunud meelemuutust.

?Koduarvutitele suunatus on rohkem politsei otsustada, aga loomulikult oleksime nõus, kui meid spetsialistidena kaasatakse,? lisas Leppik.

?Oluliseks tõkkeks on, et kodukasutajate puhul on enne vaja algatada kriminaalasi. See muudab uurimise väga keeruliseks, kuna menetlust niisama alustada ei saa,? tõstis Leppik käed. ?Lisaks on piraatluse tase erasektoris liiga suur, et astuda sellele rindele.?

Leppiku kinnitusel pole seni toimunud ühtegi nn koduskäiku läbiotsimise eesmärgil ja ilmselt lähiajal seda ka ei juhtu. ?Äriettevõtetest tuleb põhiline kahju turule,? põhjendas Leppik.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing