Tarand: põlevkivi osakaalu tuleb energeetikas vähendada kaks korda

22. veebruar 2006, 16:19

Täna Euroopa Parlamendi keskkonnakomisjonis põhjavee direktiivi arutelul kõnelenud Andres Tarand juhtis tähelepanu põhjavee lubamatule seisundile Virumaal.

Kriitika aluseks on Tarandi poolt tellitud Eesti Looduse Fondis (ELF) tehtud töö, mis langeb põhiliselt kokku Eesti Keskkonnaministeeriumis 2004. aastal valminud uuringu järeldustega. 'Ohu sisu on kaevandamisel tohutu veehulga väljapumpamine, millest tulenev põhjavee taseme alanemine loob eelduse merevee sissetungiks. Vesi on ka ülearu saastatud,' selgitas Eesti erinevates valitsustes nii keskkonna- kui ka peaministri ametis olnud sotsiaaldemokraat Tarand, teatas erakond.

ELFi aruande üks autoritest Leo Vallner on välja arvutanud, et kui igal aastal kaevandusest välja pumbatud 200 miljonit kuupmeetrit tervisvett (kui vesi oleks joogivee kvaliteediga) maha müüa hinnaga 10 krooni liiter, teeks see kokku 3,7 triljonit krooni ehk 60 korda rohkem, kui kogu Eesti riigi eelarve.

Tarand lisas: 'Kui praegusel energeetikaga seotud kaevandamisel on küljes industriaalajastu rumaluse märk, siis tänapäeva pudelisse valatud kraanivee kõrge hind peegeldab tarbimisühiskonna rumalust.'

Siiski ei tähenda see Tarandi sõnul, et Virumaa põhjaveel poleks hinda.
Selle õige arvestamine lõpetaks osaliselt elektrienergia subsideerimise looduse arvelt. See omakorda lõpetaks Eesti elektrituru moonutamise ning parandaks taastuvenergeetika positsioone.

'Aasta tagasi Riigikogus heaks kiidetud energeetika arengukava vajab nagunii olulisi korrektiive nii bioenergia kui tuuleenergia oluliselt kiirema kasvutempo poolest ning eriti varustuskindluse ümberhindamist Venemaa aastavahetuse aktsiooni tõttu. Võltsingute vältimiseks lisan, et ma ei propageeri põlevkivienergeetika täielikku lõpetamist, vaid selle järk-järgulist vähendamist umbes 2 korda. Nii jätkub seda kodumaist energiakandjat Virumaal kauem ning põhjavee taastumine on tõenäolisem,' rääkis Tarand oma ettekandes.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing