Alyona Stadnik • 6. märts 2014 kell 9:31

Mikser: kõnelused Reformierakonnaga on spekulatsioon 

Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimehe Sven Mikseri sõnul ei ole nad Reformierakonnaga läbirääkimisi pidanud uue koalitsiooni moodustamiseks ja ministrite portfellide jagamisest.

Selge on see, kui sotsiaaldemokraadid lähevad valitsusse, siis Mikser kui erakonna esimees on üks valitsuskabineti liikmetest, märkis sotside juht.

„Sotsiaaldemokraatidele ei ole tehtud mingit ettepanekut. Kui see ettepanek tehakse, siis hakkame rääkima programmist,“ sõnas Mikser. „Ministrikohtadest ei oska midagi rääkida, see on spekulatsioon.“

Mitmed erinevad allikad on Äripäevale kinnitanud, et Reformierakond on otsustanud teha uue valitsusliidu sotsidega ja paigas on ka jõudude vahekord uues valitsuses.

Küsimusele, miks need spekulatsioonid levivad, märkis Mikser, et talle helistas veel üks ajakirjanik ja küsis kinnitust koosolekule, mis toimus eile. „Mina eile ühelgi koosolekul ei osalenud. Spekulatsioone ikka tekkib ja neid ilmselt levitavad konkurendid ja mõned tekivad kuulujuttudest,“ sõnas Mikser.

Mikser täpsustas, et ei ole rääkinud ühegi erakonnaga koalitsiooni moodustamisest. „Kuidas me saame pidada läbirääkimisi, kui meil on ametis olev koalitsioon. Kõigepealt peaks otsustama praegune koalitsioon, kas nad jätkavad või mitte,“ märkis Mikser. „Siis on võimalus kutsuda meid laua taha. Kui läbirääkimised algavad, siis need algavad programmi tutvumisega.“

Mikser on kindel, et ministrite ega ministrikohtadest ja nimedest ei räägita veel mitmete päevade jooksul pärast ühise laua taga istumist.

Küsimusele, mis neid ühendab Reformierakonnaga, vastas Mikser, et sotsiaaldemokraatidel on oma programm ja Reformierakonnal on oma. „Juhul kui meile tehakse ettepanek, siis me lähme oma programmiga laua taha. Ma eeldan, et nemad tulevad ka oma programmiga,“ lausus Mikser. „Kindlasti saavad need läbirääkimised olema keerulised, kui nad kunagi hakkavad. Läbirääkimiste algamine ei tähenda veel kokkuleppele jõudmist.“

Ta meenutas, et Eesti poliitika ajaloos on olnud selliseid läbirääkimisi, kus on sunnitud tõdema, et erinevused on liiga suured. „Elame-näeme. Meie oleme valmis konstruktiivselt läbi rääkima oma programmi põhjal,“ rääkis Mikser.

Ta lisas, et kui vaadata Reformierakonna viimaste päevade ütlemisi, siis seal on varasemast rohkem kõlanud see, et meil on palju vaesuses elavaid lapsi ja on vaja tegeleda vaesuse vähendamisega. „Muutust ma olen märganud. Kui see ka poliitikas kajastub, siis kindlasti on võimalik mingit ühisust leida, kuid praegu sellel teemal spekuleerida on vara,“ tõdes Mikser.

Sotsiaaldemokraatide jaoks on üks olulisemaid teemasid lastetoetused. „Laste vaesuse vähendamine on kompleksne küsimus, kus on mitmeid meetmeid,“ sõnas Mikser.

Mis puudutab potentsiaalset ministrite nimekirja, siis Mikseri sõnul on võimalik leida prominentseid arvamusliidreid erinevatest valdkondadest ja panna neid ministrite nimekirja. „Mingit loogikat on võimalik välja mõelda. Kui mina peaksin koostama näiteks nimekirja Keskerakonna potentsiaalsetest ministritest, siis ma oskaks välja mõelda, kes on kõrge reitinguga erakondlased ja mis on nende tugevad küljed,“ märkis Mikser.

Arvatakse, et kaitseministriks saab Sven Mikser. „Ma ei spekuleeri ühegi ministri portfelli ja nimega, isegi mitte oma nimega. Selge on see, kui sotsiaaldemokraadid lähevad valitsusse, siis mina kui erakonna esimees olen üks valitsuskabineti liikmetest. Ei hakka enda või teise nime puhul spekuleerima,“ sõnas ta.

 

Hetkel kuum