1. mai 2018 kell 3:00

Krediidikindlustus annab julguse vaadata piiri taha

Erki Aamer  Foto: KredEx Krediidikindlustuse juht Erki Aamer

Kuigi Eesti ettevõtjad on tänu eelmisele kriisile oluliselt ettevaatlikumaks muutunud, ei ole nende ambitsioon rahvusvahelisele turule liikuda kuhugi kadunud ning nüüd on olemas ka riskide maandamise võimalused, kirjutab KredEx Krediidikindlustuse juht Erki Aamer.

Praegune majanduskasv on Eesti ettevõtetele selgelt hoogu andnud – nii neile, kes kodumaal tegutsevad, kui ka neile, kes oma toodangut ekspordivad. Kui veel mõni aeg tagasi tähendas eksport pigem toodete valmimist ja liikumist asukohariigist välja, siis nüüd näeme, et üha sagedasemaks praktikaks on just sihtriigis asuva allhanke kasutamine toodete kohapealseks viimistlemiseks. See aga on seadnud meie ettevõtted ärisuhetesse mitte ainult traditsiooniliselt usaldusväärsete suurfirmade, vaid ka väiksemate ja tundmatute ettevõtetega, kellega tuleb kohapeal koostööd teha.

On vältimatu, et ettevõtetel oleksid olemas vahendid julgeks toimetamiseks ja kasvamiseks ka muutuvas ning üha rahvusvahelisemas ärikeskkonnas – siin ei mõtle ma riigiabi, vaid reaalseid lahendusi ettevõtluskeskkonna elavdamiseks. Sest on paratamatu, et olukorras, kus majandustsüklid mõjutavad sarnaselt tootjate ja teenusepakkujatega ka finantslahenduste pakkujaid, ongi just riik see, kes peab olema valmis nõustama nii suuri kui ka väiksemaid ettevõtteid, kes tahavad kasvada ja laieneda, aga soovivad end kindlustada ostjatega seotud makseraskuste ja riskide vastu.

Ekspordilaenu toel piiri taha

Euroopa ettevõtjate tingimused krediidikindlustuse vallas pole olnud alati sarnased. Nii näiteks on erinevalt Eestist teistel Euroopa riikide ettevõtjatel olnud juba aastaid võimalus aidata oma äripartneritel riikliku ekspordikrediidi agentuuri abil ka tehinguks vajalikku laenu saada. Nüüd on see võimalus ka Eesti ettevõtetel ekspordilaenu näol olemas ja esimesed kasutajad samuti – nende seas näiteks nii tehnoloogiaettevõte Cleveron kui ka eksporditeo tiitliga pärjatud Baltic Workboats. Kuigi Eestis on uut võimalust kasutanud alles esimesed ettevõtted, on tegemist mujal tavalise praktikaga – võtame näiteks kas või Soome, kus sõlmitakse ainuüksi ühes kuus niisama palju selliseid pikaajalisi krediidikindlustusi, kui Eestis seni kokku on sõlmitud, olgu tehingu kaubaks IT-teenused või tootmisliinid.

Meie ettevõtjatel on olemas pea kõik vajalikud tööriistad selleks, et sõuda turvaliselt, aga ambitsioonikalt praeguse majanduskasvu lainel.

Autor: Erki Aamer

Hetkel kuum