Mait Kraun • 22. oktoober 2015 kell 9:00

Warren Buffetti võlujõud väheneb

Investeerimisguru Warren Buffett  Foto: EPA

Warren Buffetti investeeringutel pole sellel aastal läinud sugugi hästi, kirjutab CNN Money.

Berkshire Hathaway asutaja ja tegevjuht eelistab blue chip aktsiaid, millest on lihtne aru saada. Ta on kõrvale jätnud uued ettevõtted nagu Facebook, Amazon ja Netflix. Nende asemel on ta ostnud vanu ja küpseid ettevõtteid. Tänavu pole selline strateegia aga töötanud.

Näiteks võib tuua IBM-i. Tehnoloogiaettevõte teatas esmaspäeval, et kolmandas kvartalis vähenes käive juba 14. kvartalit järjest. Buffetti 4 suurima investeeringu seas olev aktsia on tänavu kukkunud 12 protsenti.

Suuruselt teise investeeringu on Buffett teinud Wells Fargo aktsiatesse. Need on aasta algusest odavnenud 3 protsenti. Ka teised Berkshire' portfellis olevad pangad – US Bancorp ja Goldman Sachs – on sellel aastal punases.

Coca-Cola on Berkshire’i suuruselt kolmas investeering. Ka joogitootja aktsia pole sellel aastal suutnud tõusu näidata. Nii Pepsi kui ka Dr Pepper Snapple’i aktsiatel on palju paremini läinud.

Suurimad kukkujad

Eelpool loetletud aktsiad pole sugugi suurimad kaotajad. American Expressi aktsia on sellel aastal langenud 17 protsenti. Buffetti jaoks on see suuruselt viies investeering.

Procter & Gamble’i aktsia on kukkunud aga 18 protsenti. Tegemist on suuruselt seitsmenda investeeringuga.

Mainimata ei saa jätta ka Walmarti, mis on Berkshire’i portfellis suuruselt kaheksas aktsia. Walmarti väärtus on sellel aastal kahanenud üle 30 protsendi. Ühtlasi on tegemist ka Dow Jonesi indeksi halvima aktsiaga. Eelmisel nädalal andis Walmart järgmiseks aastaks ka käibe- ja kasumihoiatuse.

See on ka üks põhjustest, miks on Berkshire’i aktsia sellel aastal turule alla jäänud. Sellel aastal on aktsia odavnenud 11 protsenti.

On ka tõusjaid

Tõsi, Berkshire’il on 2015. aastal olnud portfellis ka võitjaid. Kahest toidutootjast kokku pandud Kraft Heinz, mis on Buffetti suurim investeering, on alates juulist (mil uue aktsiaga sai kaubelda) tõusnud 10 protsenti.

Nafta rafineerimisega tegelev Philips 66 on Buffetti portfellis tõusnud 13 protsenti. Rafineerijatel on vaatamata nafta hinnalangusele läinud hästi. Ka kaablifirma Charter Communications on tänavu kallinenud 12 protsenti.

Vaatamata sellele, et Buffett on sellel aastal turgudele alla jäänud, on pikaajaliselt läinud Berkshire’il väga hästi. Viimase 50 aasta jooksul on ettevõtte aktsia kallinenud 1 826 163 protsenti. See tähendab aastas 21,6protsendilist kasvu. S&P500 indeks on samal ajal näitanud keskmiselt 9,9protsendilist kasvu aastas.

Hetkel kuum